Do czego dążysz w pracy i dlaczego warto to wiedzieć?

Do czego dążysz w pracy i dlaczego warto to wiedzieć?

Nie każdy zastanawia się nad tym, do czego właściwie dąży w swojej pracy, a szkoda. Okazuje się bowiem, że wiedza na ten temat może być przydatna w różnych okolicznościach.

Do czego można dążyć w pracy? 

Na pytanie o to, do czego dąży się w pracy, nie da się udzielić jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od konkretnego przypadku. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość ludzi dąży w pracy do zarabiania jak największych pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że nie można mieć innych celów, nawet jeśli priorytetem jest zarabianie pieniędzy. Nie brakuje przecież osób, dla których praca jest pasją, a nie przykrym obowiązkiem. Mogą oni zatem dążyć do zaspokajania różnego rodzaju potrzeb klientów w jak najwyższym stopniu. Wiele zależy rzecz jasna od rodzaju wykonywanego zawodu. Niektórzy będą musieli zabiegać o klienta o wiele bardziej niż inni. Sporo osób może także dążyć w pracy zawodowej do szeroko pojętej samorealizacji i rozwoju osobistego. Brzmi górnolotnie? Być może, jednak praca która jednocześnie rozwija daje człowiekowi mnóstwo satysfakcji. To z kolei przekłada się na możliwość czerpania o wiele większej radości z codziennego życia, które w dużej mierze składa się przecież z pracy. 

Dlaczego warto wiedzieć, co jest priorytetem w pracy? 

Wiele osób nie zastanawia się nad tym, do czego dążą w pracy. Większość z nich stara się jednak wykonywać swoje obowiązki w taki sposób, aby zadowolić przełożonego oraz klienta. Czasami warto byłoby jednak nieco głębiej zastanowić się nad swoją motywacją do wykonywanej pracy. Może się to przydać chociażby podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo często bowiem pada na niej pytanie “do czego dążysz w pracy”. Niektórzy odpowiedzą, że do zarabiania pieniędzy, a inni mogą być tym pytaniem całkowicie zbici z tropu. Tymczasem, aby zdobyć wymarzoną pracę, należy nierzadko wykazać się czymś więcej. Potencjalnego pracodawcę może pozytywnie zaskoczyć na przykład to, że jest się gotowym do podnoszenia swoich kwalifikacji. 

Jak odkryć, do czego właściwie dąży się w pracy?

Jeżeli chce się poznać odpowiedź na pytanie o to, do czego dąży się w pracy, należy być gotowym na refleksję. Zastanowienie się nad tym może bowiem zająć nieco czasu. Pewnym ułatwieniem może być wypisanie na kartce rzeczy, które stara się robić w miejscu pracy. Może to być na przykład dążenie do satysfakcji przełożonego czy próba zadowolenia klienta starannie dopracowanym projektem. Jeżeli dojdzie się do wniosku, że jedyną motywacją do pracy jest zarabianie pieniędzy, może być to jeden z sygnałów wypalenia zawodowego. Należałoby rozważyć wówczas skorzystanie z profesjonalnej pomocy.