Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Producenci samochodów wprowadzili wiele różnych elementów, dzięki którym możliwa jest identyfikacja konkretnych pojazdów. Do jednych z najważniejszych identyfikatorów zalicza się tak zwany numer VIN.

VIN to nic innego jak skrót od angielskiej nazwy Vehicle Identification Number, która po polsku oznacza Numer Identyfikacyjny Pojazdu, jednak w Polsce bardziej znana jest jego potoczna nazwa, czyli „numer nadwozia”. Dzięki temu numerowi można w skuteczny sposób sprawdzić konkretny egzemplarz pojazdu. Współczesne numery VIN nadawane przez producentów składają się z 17 cyfr i liczb. W dowodzie rejestracyjnym, numer ten znajduje się w polu oznaczonym literą „E”. Można go również znaleźć na tabliczce znamionowej montowanej w aucie. Zwykle można ją znaleźć na przedniej ścianie nadwozia, po stronie wewnętrznej lub na progu przednich drzwi.

Kontrola historii pojazdu

Dzięki sprawdzeniu auta na podstawie numeru VIN, można uzyskać wiele cennych informacji. Oczywiście dostępne są podstawowe informacje, takie jak marka i model, ale możemy również poznać datę produkcji, typ pojazdu, kolor nadwozia, rodzaj silnika oraz paliwa. Ilość i rodzaj informacji zawartych w numerze VIN zależy od producenta auta. Okazuje się, że rozkodowując numer VIN, bardzo często można uzyskać informacje na temat fabryki, w której dany egzemplarz został wyprodukowany oraz rynku, na jaki został przeznaczony. Niektóre numery zawierają również informacje na temat koloru tapicerki oraz wyposażenia, które zostało oryginalnie zamontowane w pojeździe.

Dlaczego warto sprawdzać numer VIN?

Informacje uzyskane w wyniku sprawdzenia numeru VIN, mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie danego pojazdu. Można poznać informacje na temat autoryzowanych przeglądów, akcji serwisowych producenta, napraw, przebiegów, itp. Często dzięki temu numerowi można dowiedzieć się również o kradzieżach, szkodach komunikacyjnych, itp.

Gdzie sprawdzać numer VIN?

W Internecie dostępnych jest wiele stron umożliwiających sprawdzenie pojazdu po numerze VIN. Można korzystać z serwisów darmowych, jednak strony płatne oferują bardziej szczegółowe raporty obejmujące znacznie większą ilość cennych informacji.

Dodaj komentarz