Spływ kajakowy Krutynią – co trzeba o nim wiedzieć?

Spływ kajakowy Krutynią – co trzeba o nim wiedzieć?

Latem Mazury przeżywają prawdziwe oblężenie. Chętnych na wypoczynek nad jeziorami nie brakuje, jednak jest tu jeszcze inna atrakcja związana z wodą. Są to spływy kajakowe rzeką Krutynią, niezwykle popularne w regionie. Wybierają się na niego i pary, i grupy znajomych, i rodziny z dziećmi.

Jak wygląda spływ Krutynią – trasa Krutyń – Ukta?

Przede wszystkim, zanim wybierzemy się na spływ, musimy wiedzieć, czego się spodziewać. Przede wszystkim, spływ nie jest trudny. Ci, którzy obawiają się wody, mogą być spokojni. Rzeka płynie leniwie, nie ma tu nagłych skrętów, wirów wodnych, kamiennych przeszkód. Jedyną zasadzką mogą być drzewa, zwisające nad lustrem wody, ale zwrotnym kajakiem łatwo można manewrować. Ważne jest to, że na podstawowej trasie (Krutyń – Ukta) rzeka przez większość czasu jest bardzo płytka, głębiej jest dopiero przy końcu spływu. Natomiast spokojny nurt sprawia, że spokojnie można spływ pokonać z dziećmi, oczywiście ubranymi w kapoki. Po drodze płynący mijają co najmniej kilka przybrzeżnych restauracji, przy których można zaparkować kajak, spokojnie pójść na posiłek i coś do picia. Dodatkowo ważną informacją jest to, że mniej więcej w połowie trasy trafiamy na przeprawę. Trzeba więc przenieść kajak kawałek na drugą stronę. Nie jest to trudne i zawsze można liczyć na pomoc innych płynących.

Co trzeba wiedzieć o organizacji spływu?

Organizacją spływów Krutynią zajmuje się kilka firm – bez problemu znajdziemy je w Internecie. Musimy pamiętać, że możemy wybrać kilka tras, przy czym jedną z najkrótszych i najłatwiejszych jest wspomniana Krutyń – Ukta, o długości około 13 km. Tu musimy liczyć się z tym, że latem będzie tłok. Z tego też powodu konieczne są rezerwacje – czasami nawet miesiąc wcześniej. Jednak wytrwali mogą wybrać dłuższe trasy. Jednodniowa wycieczka najczęściej wygląda tak:

  • Przyjeżdżamy do miejsca docelowego – podanego nam przez firmę organizującą spływ. Trzeba pamiętać, że w grę wchodzi tylko dojazd autem.
  • Firma przygotowuje nam kajaki, jesteśmy zawożeni do miejsca, z którego ruszamy, otrzymujemy kapoki i informacje dotyczące bezpieczeństwa.
  • Po zakończeniu spływu, najczęściej w Ukcie, czeka na nas bus, który zawozi nas z powrotem do bazy

Oczywiście, możliwe są kilkudniowe spływy Krutynią. Te są polecane bardziej dla dorosłych lub rodzin ze starszymi dziećmi. Z pewnością jest to wspaniałą przygoda, z noclegiem pod gwiazdami, wsłuchując się w przyrodę. Aby pokonać całość trasy, potrzeba kilku dni i z pewnością kondycji, ponieważ ma ona aż 102 km. Na szczęście większość firm organizuje  2 – 3 dniowe spływy najbardziej malowniczymi częściami trasy.

Z pewnością, jeśli jesteśmy na Mazurach, i mamy wolny dzień do zaplanowania, zdecydowania warto wybrać się na spływ Krutynią. To wyjątkowa przygoda w pięknych okolicznościach przyrody.