Teatry w Warszawie

Teatry w Warszawie

Teatry w Warszawie

Teatrów w Polsce jest co niemiara, mimo to najwięcej z nich (bo aż 26 z około 200!) znajduje się w Warszawie. W każdym z nich spragniony wrażeń kulturalnych widz może zobaczy różne spektakle. Warto pamiętać, że bilety na spektakle w teatrach warszawski znikają bardzo szybko, dlatego najlepiej rezerwować je z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Najpopularniejsze teatry warszawskie

Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia teatralnego, wybór teatru w stolicy może być przytłaczający. Oto lista kilku teatrów warszawskich zdecydowanie wartych odwiedzenia, która może nieco ułatwić decyzje.

Teatr Narodowy

Jeden z najstarszych teatrów narodowych w Europie, a najstarszy teatr w Polsce, został założony 1775 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Teatr Narodowy w Warszawie liczy sobie trzy sceny, a największa z nich – Bogusławska – znajduje się w zabytkowym budynku na Placu Teatralnym. Na scenach tych wystawiono dziesiątki spektakli dramatycznych polskich i światowych.

Teatr Capitol

Teatr Capitol jest jednym z bardziej nietuzinkowych tego typu miejsc w Warszawie, ponieważ łączy w sobie zarówno teatr, jak i klub muzyczny. Jest to teatr komediowy, ale na jego deskach wystawiane są też przedstawienia dla dzieci w formie spektakli muzycznych czy tanecznych. Co ciekawe, obicia na krzesła znajdujące się w foyer teatru zostały wykonane z kostiumów zaprojektowanych przez Dorotę Banasik.

Teatr 6. piętro

Zwraca szczególną uwagę turystów w Warszawie, ponieważ mieści się w Sali Koncertowej w Pałacu Kultury I Nauki. Na jego scenie widzowie mogli zobaczyć takie spektakle jak Zagraj to jeszcze raz, Sam, Wujaszek Wania czy Bliżej. Jednym z dyrektorów teatru jest znany i lubiany aktor Michał Żebrowski

Teatr Współczesny

Mieści się przy ulicy Mokotowskiej 13 w Warszawie, choć oryginalnie powstał (jeszcze jako Teatr Kameralny) zaraz po II wojnie światowej w Łodzi. Obecnie na deskach tego teatru wystawiana jest cała gamma różnych spektakli, od  dramatów społecznych przez komedie po farsy, w których występują tak znane twarze, jak m.in. Andrzej Zieliński czy Borys Szyc.

Jak odpowiednio ubrać się do teatru?

Choć wizyta w teatrze jest często formą rozrywki, należy pamiętać, że jest to miejsce, do którego nie wypada ubrać się tak samo, jak do kina czy na wyjście do baru ze znajomymi. Najodpowiedniejszy będzie strój oficjalny.

Panie wybierając się do teatru, powinny założyć eleganckie spodnie z dopasowaną marynarką lub koktajlową sukienkę w stonowanych kolorach. Panom radzi się włożyć garnitur wieczorowy lub, w wersji bardziej casualowej, eleganckie spodnie, koszule i codzienną marynarkę.