7 rzeczy, których nie wiesz o myciu zębów

7 rzeczy, których nie wiesz o myciu zębów

Skrupulatnie dbasz o higienę jamy ustnej, a mimo to, co jakiś czas miewasz ubytki próchnicze i problemy z dziąsłami? Być może nie wiesz o kilku ważnych kwestiach dotyczących prawidłowego mycia zębów. Poszerz z nami swoją wiedzę na ten temat!

  1. Zębów nie należy myć tuż po posiłku, a zwłaszcza jeśli spożywamy produkty kwaśne np. owoce cytrusowe czy soki. Osłabione kwasem szkliwo jest wtedy bardziej podatne na erozję i powstawanie ubytków niepróchniczych. Co więc robić? Najlepiej od razu po posiłku przepłukać jamę ustną wodą i odczekać z myciem zębów pół godziny, aż ślina pomoże obniżyć poziom kwasowości.

    Szczotkowanie powinno trwać 2-3 minuty! Zbyt krótkie sprawi, że resztki jedzenia będą zalegały w różnych zakamarkach jamy ustnej. Z kolei zbyt długie może spowodować odsłanianie szyjek i korzeni zębów, a także ubytki szkliwa.

  2. Prawidłowa technika szczotkowania zębów powinna polegać na ruchach wymiatających. Polegają one na tym, że myjąc górne zęby szczoteczkę należy kierować ku dołowi, a myjąc dolne zęby ku górze. Taka metoda zapobiega odsłanianiu szyjek zębowych, wtłaczaniu płytki nazębnej do kieszonek dziąsłowych i chroni szkliwo przed nadmiernym ścieraniem w okolicy przyszyjkowej. Na rynku są dostępne różne modele szczoteczek o takiej budowie końcówki, która ułatwia docieranie do najtrudniejszych zakątków. Warto rozważyć zakup dobrej szczoteczki elektrycznej, która czyści zęby lepiej niż szczoteczki standardowe.
  3. Zęby należy myć z wyczuciem. Zbyt mocne przyciskanie szczoteczki może prowadzić do zerwania tzw. przyczepy dziąsłowego. Zęby stają się wtedy nadwrażliwe, a dziadka krwawią. Jeśli nie potrafisz zmniejszyć siły nacisku, sięgnij po szczoteczkę elektryczną, która wyeliminuje ten problem. Niektóre modele posiadają nawet czujnik nacisku, który w razie zbyt dużej siły daje sygnał dźwiękowy sugerujący delikatniejsze szczotkowanie.
  4. Należy pamiętać, że każdy ząb ma 5 powierzchni i nie pomijać żadnej z nich w trakcie mycia. Trudno dostępne miejsca w szczelinach międzyzębowych najlepiej czyścić za pomocą nici dentystycznej lub specjalnego przyrządu zwanego flosserem. Można również rozważyć kupno irygatora, który dokładnie, pod ciśnieniem umyje wszelkie zakątki jamy ustnej.
  5. Podczas mycia nie powinno się pomijać tkanek miękkich jamy ustnej – należy szczotkować język, podniebienie i policzki lub płukać buzię płynem dentystycznym.
  6. Zęby należy myć po każdym głównym posiłku. Gdy jest to niemożliwe, warto żuć gumę z ksylitolem – jest to substancja przeciwpróchnicza.

Dodaj komentarz