Warszawa to stolica Polski i miejscowość o długiej historii, która paradoksalnie jest dość młodym miastem. Powstanie Warszawskie, do którego doszło w 1944 roku, zmiotło starą Warszawę z powierzchni, tym bardziej zadziwia fakt, że miasto to dzisiaj dorównuje europejskim stolicom pod względem ilości zabytków, atrakcji turystycznych czy placówek kulturalnych i eventów. Jakie miejsca szczególnie warto odwiedzić w stolicy Polski? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego to nowoczesne muzeum interaktywne, w którym turyści mają okazję na własnej skórze przekonać się, jak wyglądały niektóre z powstańczych epizodów oraz poznać słynnych w dwudziestoleciu międzywojennym Warszawiaków. Znajdują się tutaj sale kinowe, pamiątki po walczących o wolność powstańcach, dokumenty, zdjęcia, a nawet samoloty. W muzeum udało się nawet odtworzyć sieć wąskich kanałów, które przemierzali powstańcy podczas bombardowania i trwającej na powierzchni bitwy. Cała placówka została tak zaprojektowana, żeby przyciągnąć uwagę odwiedzających w różnym wieku i trudno nie odnieść wrażenia, że jedna wycieczka to za mało, aby zobaczyć wszystko, co ma do zaoferowania.
Łazienki Królewskie
Zdaje się, że nie ma w Warszawie słynniejszego zespołu pałacowo-ogrodowego. Łazienki powstały w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a ich nazwa nawiązuje do barokowego pawilonu Łaźni, który ostatecznie został zmieniony w pałac Na Wyspie. Na terenie obiektu znajduje się mnóstwo perełek architektonicznych projektowanych przez najwspanialszych architektów tamtych czasów, a także ogrody różnego rodzaju, rzeźby, fontanny i pomniki. Jest to nie tylko miejsce ważne ze względów historycznych, ale również idealny cel popołudniowego spaceru w pięknych okolicznościach przyrody.
Rynek Starego Miasta
Rynek Starego Miasta stanowił od lat serce Warszawy i jeden z najpiękniejszych placów stolicy. Został w dużej mierze odbudowany po drugiej wojnie światowej, a dziś można na nim podziwiać wspaniałe kamienice reprezentujące najróżniejsze style architektoniczne. Warto podkreślić, że do ich odbudowy wykorzystano ocalałe elementy kamieniarskie oraz ocalałe portale i gotyckie wnęki. Dodatkową atrakcją Rynku są udostępnione do zwiedzania piwnice, które znajdują się na Szlaku Kulturalnych Piwnic Starego Miasta.
Centrum Nauki Kopernik
Miejsce to kojarzy się przede wszystkim ze szkolnymi wycieczkami, ale prawda jest taka, że ludzie w każdym wieku mogą tutaj znaleźć mnóstwo ciekawostek dla siebie. Celem tego miejsca jest propagowanie różnych dziedzin nauki, a także inspirowanie do uważnego obserwowania świata. Trzeba przyznać, że twórcom się to udało, a możliwość przeprowadzania własnych eksperymentów sprawia, że czas płynie tutaj bardzo szybko.