Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

Czujesz się przytłoczony lub od kilku dni jesteś zestresowany? Warto zadać sobie pytanie, jak radzić sobie ze stresem, by móc podjąć działania zmierzające do jego opanowania. Spróbuj zastosować niektóre z tych wskazówek w praktyce w codziennym życiu, zobaczysz że Ci pomogą.

 1. Relaks. Wypróbuj sesje głębokiego oddychania, jogę, medytację, masaże, tai-chi. To uspokoi twoje nerwy i  znajdziesz pożądany spokój.
 2. Uprawiaj sport regularnie, aby uwolnić napięcie. W dłuższej perspektywie sport obniża poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol. I pomaga uwolnić endorfiny, które poprawiają nastrój, pomaga usprawnić sen, a ty czujesz się bardziej pewny siebie.
 3. Zachowaj poczucie humoru.
 4. Dawaj pocałunki, uściski, pieszczoty. Kontakt fizyczny pomoże rozładować stres.
 5. Spróbuj przyjąć bardziej pozytywne podejście do skomplikowanej sytuacji.
 6. Wyznacz czas dla siebie, np. na czytanie książki, grę na instrumencie lub słuchanie kojącej muzyki – np. klasycznej, celtyckiej, rdzennie amerykańskiej czy indiańskiej.
 7. Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi. Ich wsparcie bez wątpienia pomoże w przejściu przez trudne chwile. Poczucie przynależności pomaga również w podniesieniu samooceny.
 8. Spędź czas ze swoim zwierzakiem. Dzięki temu poprawi się twój nastrój. Interakcja ze zwierzakiem może pomóc Ci uwolnić oksytocynę, substancję chemiczną w mózgu, która sprzyja pozytywnemu nastrojowi. 
 9. Oddal się jak najdalej od potencjalnego źródła niepokoju.
 10. Jeśli jest to stres związany z pracą, naucz się wyznaczać granice i rozdzielać pracę od życia osobistego.
 11. Stosuj zbilansowaną dietę
 12. Aromaterapia. Stosowanie olejków eterycznych może pomóc w zmniejszeniu lęku. Do dyspozycji masz lawendę, róże, rumianek rzymski, bergamotke, kwiat pomarańczy, kadzidło, ylang ylang, drzewo sandałowe, kwiat pomarańczy, geranium.
 13. Ogranicz spożycie kofeiny, gdyż duża dawka może zwiększyć nerwowość.
 14. Zwróć uwagę na to, za co jesteś wdzięczny, a nie na to, co cię stresuje. Staraj się być pozytywny i docenić dobro w rzeczach i ludziach, to złagodzi twój niepokój.
 15. Śmiej się – jak? Oglądając stand up’y, rozmawiając z kimś, kto wiesz, że cię rozśmiesza, skorzystaj z warsztatów terapii śmiechem,… Zmniejsza to napięcie w mięśniach i reakcję na stres.
 16. Koniecznie trzeba nauczyć się asertywności mówienia “nie”, kiedy już nie możesz np. komuś pomóc. Ty masz kontrolę nad swoim życiem, nikt inny nie powinien jej mieć. Spróbuj zmienić rzeczy, które wywołują u Ciebie niepokój.
 17. Poproś o pomoc. Jeśli żadne z podejmowanych przez Ciebie działań mających na celu radzenie sobie ze stresem nie działa, warto zwrócić się o pomoc do psychologa, a on zaproponuje Ci indywidualną terapię.