Brak pracy po studiach

Brak pracy po studiach

Statystyki są zatrważające. Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych cały czas rośnie. W takich momentach można zadawać sobie pytanie, czy w ogóle warto studiować skoro dyplom niemal nic nie daje, a na studia dzienne trzeba wyłożyć spory majątek. Oczywiście warto studiować ze względu na możliwość skorzystania z życia studenckiego, ale pod względem zawodowym, finansowym wydaje się to być wręcz głupotą. Inna sprawa ma się co do studentów studiów zaocznych. Ci często łączą studia z pracą i w ten sposób przez 5 lat zdobywają już swoje pierwsze doświadczenie, choć oczywiście nie zawsze udaje się trafić pracę w branży i to za godziwe pieniądze. W tym wpisie chciałabym przedstawić kilka sposobów na to, aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia pracy zaraz po ukończeniu studiów dziennych oraz tym samym stworzyć sobie warunki do zarabiania (dużych) pieniędzy. Uwierz, że to możliwe!

1. Zapisz się do jakiejś organizacji studenckiej/koła naukowego lub uczestnicz w obu.

Organizacja studencka/koło często na pierwszy rzut oka większości studentom kojarzy się ze zbiorowiskiem kujonów i ludzi, którzy najwyraźniej nie wiedzą co zrobić ze swoim czasem. Nic bardziej mylnego! Jest to potężny krok w ich przyszłość i najlepiej gdy taką działalność rozpoczyna się już od pierwszego roku. Organizacja studencka/koło naukowe bardzo często pozwalają na zastosowanie teorii zdobywanych na studiach w praktyce. Mówi się, że pracodawcy oczekują od absolwentów doświadczenia, a niby skąd oni mają je posiadać skoro nigdy nie pracowali? Takie doświadczenie naprawdę można zdobyć dzięki dodatkowej działalności na studiach. Posłużę się tu przykładem organizacji AIESEC, która zrzesza studentów wszystkich kierunków choć pierwotnie była zaadresowana do studentów nauk ekonomicznych. Będąc członkiem organizacji możesz pracować przy różnych projektach rozwijając umiejętności pracy w grupie; z czasem sam możesz stać się liderem projektu ćwicząc umiejętności kierownicze i sprawdzając się w tej roli; trenujesz zarządzanie sobą w czasie; masz szansę sprawdzić się w wielu dziedzinach: marketing, finanse, kontakty zewnętrzne, sprowadzanie studentów z zagranicy i wysyłanie naszych, a także wiele innych. Organizacje studenckie/koła to też możliwość tworzenia sieci kontaktów na całe życie. I nie chodzi tu tylko o przyjaźnie. Niekiedy poznajemy tam swoich przyszłych partnerów biznesowych, albo współpracowników. Bardzo często, poprzez taką działalność, mamy szansę poznać swoich przyszłych pracodawców, a nawet dostać ofertę pracy tuż po studiach! Ponadto, organizacja czy koło to też świetna możliwość na próbowanie różnych dziedzin i stwierdzenie co tak naprawdę nas interesuje i czym chcemy zająć się w przyszłości.

2. Praktyki/Staże

Praktyki i staże to kolejny, bardzo dobry pomysł na to, aby zdobyć doświadczenie, a nawet pieniądze. Jest wiele płatnych praktyk/staży, np. wakacyjnych, na których dostaje się normalną pensję, a kolejno często propozycję pracy. Nie warto rezygnować także z bezpłatnych praktyk, szczególnie dlatego, że tą metodą możemy dostać się do większości przedsiębiorstw. Warto przepracować nawet miesiąc by wzbogacić się o nowe kompetencje. To również, podobnie jak organizacje i koła, trafna metoda na to, aby stwierdzić co na interesuje i co chcemy robić w życiu.

3. Wymiana studencka

Najbardziej popularną wymianą studencką jest w tej chwili program LPP Erasmus. Warto skorzystać z takiej okazji. Plusów jest tak wiele, że ciężko się ich doliczyć. Ponownie rozbudowujemy sieć kontaktów, tym razem w całej Europie; szkolimy język; podróżujemy poszerzając swoje horyzonty; poznajemy kulturę innego kraju; stajemy się bardziej komunikatywni i otwarci. Po przejściu całej masy procedur, zbierania podpisów, przygotowywania dokumentów, podobnie sytuacje w późniejszym życiu będą wydawały się łatwością. Poza tym, może właśnie dzięki wymianie, po studiach również postanowimy zamieszkać za granicą i tam pójść do pracy. Wymiana będzie świetnym przetarciem torów.

4. Wolontariat

Oczywiście nie można zapomnieć o wolontariacie, który również ma istotny wpływ na nasze życie zawodowe. Jest on doceniany przez przyszłych pracodawców, a do tego kształtujemy własną osobowość. Warto wyjechać na wolontariat zagraniczny i oprócz niesienia pomocy innym, zwiedzić kawałek świata.

5. Język obcy

Idealnym osiągnięciem byłoby opanowanie dwóch języków obcych biegle w czasie studiów, ale jeśli nie jesteś w stanie tego dokonać, najważniejsze byś posługiwał się komunikatywnie chociaż angielskim. Jest on absolutną podstawą w dzisiejszych czasach i bardzo często przepustką do pracy. Nie zmarnuj czasu i zaplanuj odpowiednio naukę. 5 lat to naprawdę kupa czasu. Można przejść 10 kursów językowych i zdać najlepszy certyfikat. Nie zapominaj o tym! TUTAJ dowiesz się jak nauczyć się słuchać i mówić biegle po angielsku.

Dodaj komentarz