Samorealizacja w życiu człowieka
Rozwój osobisty stał się w ostatnich latach szalenie popularny, a wraz z nim urósł w siłę także koncept samorealizacji. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym ona właściwie jest, a także jaką rolę odgrywa w życiu człowieka. Warto poszerzyć swój zasób wiedzy na ten temat, ponieważ może okazać się kiedyś bardzo przydatny.
Czym jest samorealizacja
Ciężko jest jednoznacznie zdefiniować samorealizację. Mówiąc najprościej, jest to proces stawania się najlepszą wersją siebie. Polega on na dążeniu do realizacji swojego potencjału i ciągłego rozwoju osobistego. Czy chcemy tego czy nie, każdy z nas w pewnym momencie stawia sobie jakieś cele lub oczekiwania. Mogą one być mniej lub bardziej możliwe do spełnienia, ale jeśli tego nie zrobimy, czujemy się rozczarowani. Czasami przez własne lenistwo przegapiamy jakąś dobrą okazję, na przykład do awansu, i w związku z tym jesteśmy mocno sfrustrowani. To dlatego, że podświadomie wszyscy chcemy się rozwijać i realizować swoje ambicje, nawet jeśli sami nie do końca zdajemy sprawę i uważamy siebie samych za mało zdeterminowanych.
W jaki sposób osiągnąć samorealizację?
Niektórzy mogą oczekiwać konkretnych, uniwersalnych porad które pomogą każdemu osiągnąć samorealizację. Niestety, nie istnieją takie. Każdy jest inny i samorealizacja może mieć dla niego inny wymiar. Warto porządnie zastanowić się, czego oczekujemy od życia, gdzie się widzimy za kilkanaście lat i kim chcielibyśmy wtedy być. Jeśli moglibyśmy coś w sobie zmienić, poprawić – co by to było? Następnie należy sporządzić listę kroków, jakie trzeba wykonać, aby do tego doprowadzić. Nie będzie to oczywiście proste i nie stanie się z dnia na dzień. Jedynie konsekwentne dążenie do rozwoju na przestrzeni wielu lat może prowadzić do prawdziwego spełnienia i dać poczucie satysfakcji życiowej. Być może potrzebną nam będą specjalne kursy, zdobycie określonego wykształcenia, popracowanie nad swoimi wadami czy podkreślanie zalet. Wszystko to po to, aby kiedy przyjdzie na nas pora niczego nie żałować.
Czy bez samorealizacji da się żyć?
Oczywiście. Nie jest to w końcu podstawowa potrzeba fizjologiczna – brak samorealizacji nas nie zagłodzi ani nie zamrozi na śmierć. Jednak dla osób, które spełniły już wszystkie potrzeby niższego rzędu, nieubłaganie pojawia się także chęć osiągnięcia samorealizacji. W pewnym momencie będziemy czuli brak spełnienia i pewną pustkę w życiu. Jeśli mamy możliwość się rozwijać, powinniśmy to robić. Nic nie stracimy, a zdecydowanie skorzystamy.
Wzrasta świadomość o tym, jak ważna jest dla każdego człowieka samorealizacja. Warto w związku z tym zacząć się nią interesować.