Czym jest mapa myśli

Czym jest mapa myśli

W dzisiejszych czasach mózgi ludzi są jak chmura… chmura śmieci. Niestety w głowie często krążą nam setki myśli na przeróżne tematy. Większość to sprawy błahe, nieistotne, o których zapomnimy za tydzień. Jednak dzisiaj zajmują lwią część naszej uwagi.

Jako bloger musisz się przez tą chmurę przebić. Pomaga w tym dobry nagłówek, jednak nawet jeżeli zależy Ci na sobie to musisz nauczyć się przebijać przez tą chmurę. Idealny przykład znajdziesz w rozwoju osobistym – żeby stał się on jak najbardziej efektywny rób notatki. Jednak zastanów się – jak wyglądają notatki większości osób? Przypomnij je sobie. Niebieskie, lub czarne długie akapity, zapisane linijka pod linijką. Nic do czego chciałbyś wracać – dlatego mało kto przegląda zeszyty szkolne i uczy się z nich.

Takie notatki nie pociągają. Korzystając z nich szybko odlatujemy do naszej chmury myśli. I wtedy powtarzanie wiedzy ciągnie się godzinami, a ostatecznie i tak nie zapamiętujemy nic nowego. Żeby wyrwać się z nich wykorzystaj mapę myśli. Jest to sposób notowania dużo bardziej atrakcyjny (w korzystaniu z notatek). Problem w tym, że większość osób nie wie co to jest mapa myśli oraz, że można tak notować (nie wspominając, że nie mają zielonego pojęcia jak zrobić mapę myśli).

Co to jest mapa myśli?

Co byś zrobił gdybym powiedział Ci, że można to zmienić, że możesz zacząć notować w sposób, który pociąga i angażuje? Zainteresowany? Jeżeli nie, to lepiej wyjdź, bo jedynie zmarnujesz czas czytając artykuł.

Ten sposób to notowanie za pomocą map myśli. Przewag nad notatkami zwykłymi posiadają one mnóstwo. Oto kilka, według mnie najważniejszych:

Pociągają swoją formą – tutaj nie widzisz masy tekstu zbitego ciasno linijka pod linijką (byle tylko upchać coś jeszcze). Zamiast tego zerkasz i twoim oczom ukazuje się jedna kartka, a na niej wszystkie najważniejsze informacje (do tego z reguły napisane bardzo zwięźle i zostaje jeszcze wiele białej przestrzeni).

Wymaga zaangażowania – gdy zwykłą notatkę biernie czytasz (przez co ostatecznie nic nie zapamiętujesz), to mapę myśli aktywnie przerabiasz. I forma Ciebie do tego zmusza – tutaj nie masz miejsca by zapisać definicje, cytaty, zdania. Piszesz hasła i podczas pracy z notatką przypominasz je sobie (a wraz z nimi w większości przypadków okaże się, że zapamiętałeś całą wiedzę)

Opóźniona gratyfikacja – na początku tworzenie map myśli zajmuje mnóstwo czasu. Jednak każda kolejna mapa myśli powstanie szybciej niż poprzednia. W pewnym momencie dojdziesz do wprawy w której mapę myśli zrobisz szybciej niż zwykłą notatkę. Jednak zanim dojdziesz do tego stanu to musisz zaangażować swój czas i energię na naukę ich tworzenia (jednak czas zwróci Ci się z nawiązką nawet jeżeli nie tworzysz map myśli szybko – odzyskasz go dzięki efektywnym powtórkom)

To moje 3 główne powody by notować za pomocą map myśli. Jeżeli też chcesz wykorzystać ten sposób u siebie, lecz nie wiesz jak to:

Jak notować za pomocą map myśli? Czyli jak zrobić mapę myśli w 7 krokach

Moje 7 kroków by stworzyć mapę myśli (bez względu czy to notatka z wiedzy, plan marketingowy, czy plan tygodnia), wygląda tak:

Cel mapy myśli – zastanawiam się po co ją tworzę, jak chcę ją wykorzystać w przyszłości (chyba nie muszę mówić, że nie opłaca się tracić czasu na coś czego użyjesz tylko raz). Jednocześnie jest różnica pomiędzy „zapamiętać jak najwięcej”, a „zapamiętać to co najważniejsze”

Tytuł – to co znajduje się na środku mapy myśli. W przypadku książek, kursów u mnie najczęściej to nazwa
Główne gałęzie – tworzysz główne „gałęzie” (linie) wychodzące z centrum mapy myśli. na nich znajdują się najbardziej ogólne hasła (coś jak kategorie na blogu). Stosuj zasadę – jedna gałąź = jedno hasło.

Tworzysz bardziej szczegółowe gałęzie wychodzące z poprzednich. Te wychodzące z kategorii można porównać do subkategorii.

Powtarzasz punkt 4 aż zanotujesz wszystko – tworzysz coraz bardziej szczegółowe odgałęzienia i na nich piszesz coraz bardziej szczegółowe hasła, informacje, dane

Dopracowanie graficzne – czasem to robię przy okazji pisania, a czasem po nim. W mapie myśli dobrze jest dodać obrazki, a przynajmniej symbole

Punkt dla chętnych – czasem po zrobieniu mapy myśli patrzę na nią i odnoszę wrażenie „wyszło źle, teraz zrobiłbym to lepiej”. Możesz to zrobić, ale nie od razu – zrób nową mapę myśli, podczas powtórki wiedzy (no chyba, że robiłeś plan

Jeżeli chcesz możesz wykorzystać program do map myśli. Jednocześnie polecam Ci nauczyć się robić mapy myśli na papierze, bo ten sposób jest zawsze dostępny – wystarczy Ci kartka i długopis.

Dodaj komentarz