Dieta DASH – najzdrowsza dieta świata

Dieta DASH – najzdrowsza dieta świata

Osoby chcące czuć się dobrze i wyglądać świetnie często sięgają po różnego rodzaju diety odchudzające. Niestety, efekt ich stosowania jest na ogół odwrotny od zamierzonego. Początkowy ubytek zbędnych kilogramów kończy się ogromnym efektem jojo, co odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Wyjątkiem jest dieta DASH, która tak naprawdę nie jest dietą, a podejściem do sposobu odżywiania. Nie bez powodu ten model żywienia uważany jest za najzdrowszy na świecie.

Podstawowe informacje o diecie DASH

Niewątpliwym atutem diety DASH jest to, że – jak już wspomnieliśmy – tak naprawdę nie jest to dieta odchudzająca, a sposób odżywiania. To właśnie z tego powodu dieta DASH nie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Podstawowym zadaniem diety DASH jest wsparcie pracy układu krwionośnego. Okazuje się jednak, że ten model żywienia korzystnie wpływa na cały organizm. Dietę DASH bardzo chętnie polecają lekarze, podkreślają, że pomaga ona uporać się z nadciśnieniem. Z kolei pacjenci cenią ją za to, że jej stosowanie jest proste, a posiłki bardzo urozmaicone. Co więcej, w większości przypadków ten model żywienia nie wymaga eliminowania tego, co lubimy najbardziej. Wystarczy jedynie wprowadzić kilka prostych modyfikacji, aby jeść zgodnie z zasadami DASH. Co ważne, model DASH stosować można bez ograniczeń czasowych. Posiłki przygotowywane zgodnie z nim serwować można również dzieciom.

Najważniejsza zasada diety DASH

Decydując się na dietę DASH, trzeba być świadomym tego, że jej najważniejszą zasadą jest ograniczenie soli i zwiększenie ilości nieprzetworzonych produktów. Zgodnie z zasadami tej diety nie należy sięgać po ciasta, ciastka, białe pieczywo oraz czerwone mięso.

Produkty pełnoziarniste

Nie ma diety DASH bez produktów pełnoziarnistych. Zgodnie z zasadami tej diety każdego dnia powinniśmy zjadać minimum sześć porcji takich produktów. Zawierają one duże ilości błonnika, co nie tylko zapewnia uczucie sytości na dłużej, ale korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Błonnika chroni nas też przed gwałtownym skokiem poziomu glukozy, obniża stężenie cholesterolu.

Warzywa i owoce

Dieta DASH to również warzywa i owoce. Każdego dnia na talerzu powinno pojawić się ich przynajmniej cztery porcje. Optymalnie, jeśli będzie ich pięć. Warzywa i owoce są źródłem wielu witamin. Dostarczają między innymi witaminy E, A oraz C. Ten model żywienia zaleca w szczególności:

  • pomidory;
  • morele;
  • banany;
  • ziemniaki;
  • gruszki;
  • jabłka;
  • maliny;
  • porzeczki;
  • śliwki;
  • owoce cytrusowe.

Chudy nabiał

Dieta DASH dba o to, aby nasz organizm otrzymywał również niezbędną ilość wapnia. Dlatego każdego dnia powinniśmy sięgnąć po dwie – trzy porcje nabiału. UWAGA: dopuszczalny jest chudy nabiał. Wapń odpowiada za prawidłową kondycję nie tylko kości, ale również układu krążenia. Kiedy w organizmie znajduje się go zbyt mało, pojawiają się kłopoty z ciśnieniem, a krew krzepnie nieprawidłowo. Stosując model odżywiania DASH, warto sięgać nie tylko po mleko, ale również kefiry, jogurty, twaróg. Ostrożnie należy spożywać żółty ser, który zawiera dość dużo tłuszczu.

Chude mięso, ryby, owoce morza

Zarówno chude mięso, jak i ryby oraz owoce morza to doskonałe źródło białka, a także żelaza, cynku oraz bardzo ważnych dla naszego układu nerwowego witamin z grupy B. Są to produkty, które dostarczają też kwasów omega 3, czyli bardzo zdrowych dla organizmu kwasów tłuszczowych. Nie tylko nie szkodzą, ale również korzystnie wpływają na ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu, zmniejszając ich wartości. Jeśli chodzi o produkty z tej grupy, to dziennie powinniśmy zjadać ich dwie – trzy porcje.

Tłuszcze roślinne

Dieta DASH nie eliminuje tłuszczu. Zgodnie jednak z jej zasadami sięgać należy po tłuszcze pochodzenia roślinnego. Wskazany jest olej, a także oliwa z oliwek. Dopuszczalna jest margaryna. W ciągu dnia spożyć można dwie porcje tłuszczu, pamiętając, że jedna porcja to łyżeczka.

Orzechy i nasiona

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dieta DASH jest dietą bardzo urozmaiconą. Dlatego pojawiają się w niej również orzechy i nasiona, których dopuszczalna ilość to cztery – pięć porcji, ale nie dziennie, a tygodniowo. Jest to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczonych, potasu, błonnika. Sięgać można po orzechy włoskie, migdały, orzechy brazylijskie, pistacje, pestki dyni i słonecznika. Trzeba jednak pamiętać, że są one dość kaloryczne. To właśnie z tego powodu ich ilość w tygodniowym menu jest mocno ograniczona.

Co ze słodyczami?

Dieta DASH nie zabrania tego, co słodkie. Trzeba jednak pamiętać, aby nie sięgać po ciastka czy ciasta. Dopuszczalna jest gorzka czekolada, można również jeść miód. Raz na jakiś czas można pozwolić sobie na słodycze, które zawierają minimalną ilość tłuszczu. W grę wchodzą więc na przykład żelki. Z kolei latem zamiast tradycyjnych lodów na śmietanie czy mleku warto sięgać po orzeźwiające sorbety owocowe.

Dieta DASH to model żywienia, który poprawi nasze zdrowie i samopoczucie. Efektem niejako ubocznym jest utrata zbędnych kilogramów. Warto pamiętać, że DASH to nie krótkotrwała dieta, a sposób żywienia, przy którym warto zostać na zawsze.

Dodaj komentarz