To zdanie, mówiące, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, słyszy się już od najmłodszych lat. Znają je już najmłodsze dzieci, które nie mają ochoty na śniadanie w domu przed pójściem do przedszkola. Dlaczego jednak śniadanie jest takie ważne? I co zrobić, by ten pierwszy posiłek spożyty w ciągu dnia był zdrowy?
Śniadanie – co o nim wiemy?
Śniadanie jest pierwszym posiłkiem dnia, spożywanym w pierwszych kilku godzinach po pobudce. Istotne jest, aby śniadanie jeść do dwóch godzin po wstaniu z łóżka. Jest to spowodowane tym, że w tym czasie metabolizm naszego organizmu pracuje najwolniej. Wczesne spożyte śniadanie przyspiesza go i reguluje jego działanie na cały dzień. Ponadto śniadanie jest tym posiłkiem, które dostarcza organizmowi największą dawkę energii oraz wiele składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego jego funkcjonowania. Dzięki niemu może poprawić się nawet humor. Aby śniadanie spełniało swoją rolę należy jednak stosować się do pewnych zasad.
Co zrobić, by śniadanie było zdrowe?
Zalecenia wskazują, że śniadanie powinno stanowić 30% całodziennego zapotrzebowania na energię, czyli od 300 do 500 kcal. Najlepsze jakościowo śniadanie powinno być skomponowane z różnego rodzaju składników. W każdym śniadaniu powinny się znaleźć:
- produkty zbożowe pełnoziarniste – pieczywo, płatki zbożowe, musli, otręby,
- produkty mleczne – mleko, jogurt, kefir, maślanka, twaróg, serki żółte,
- produkty białkowe – wędliny, jajka,
- warzywa i owoce.
Co może się stać, gdy pominiemy śniadanie?
Pominięcie śniadania może wywołać w ciągu dnia uczucie dyskomfortu. Towarzyszą temu bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i ogólne złe samopoczucie. Brak regularności w jedzeniu pierwszego posiłku w ciągu dnia może doprowadzić do problemów z wagą, a w tym także do otyłości – poranny głód sprawia, że w późniejszych godzinach organizm jest głodny, więc często łapie się i zjada wszystko co jest pod ręką. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl
Niejedzenie śniadań może mieć też długofalowy negatywny wpływ na organizm. O wiele bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru mikroelementów i makroelementów, co może w przyszłości skutkować różnymi rodzajami chorób.
Brak pośpiechu
Nawet jeśli w ciągu całego tygodnia nie masz czasu na celebrowanie posiłku jakim jest śniadanie, warto czasami sobie na to pozwolić, na przykład w weekend. Taki czas pozwala nie tylko poprawić samopoczucie, ale reguluje procesy metaboliczne, co zapewnia lepsze zdrowie.