Dobroczynne działanie olejków eterycznych

Dobroczynne działanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne są powszechnie dostępne i jeśli chcesz zacząć je stosować, bez problemu wyposażysz się w kilka z nich. Tylko jak ich używać? Jak stosować?
W tym artykule zebrałam dla Ciebie kilka metod i sposobów na to, jak używać olejków, aby działały i aby ich stosowanie było bezpieczne, łatwe i przyjemne. Dlaczego? Dlatego, że to właśnie sposób użycia olejków jest wyzwaniem. Wszystkie sposoby sprawdziłam na sobie i wiem, że działają. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci wybrać optymalny sposób dla siebie. Zaczynamy.
Inhalacja

To jeden z najszybszych sposób użycia olejków eterycznych. Olejki poprzez nerw węchowy trafiają bezpośrednio do ciała limbicznego w mózgu, zmieniając naszej myśli i emocje. Poza tym, szybko przedostają się do limfy i transportują po całym naszym organizmie, działając w miejscach, które tego potrzebują, powodując wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników. Jak to zrobić? Możesz tradycyjną parówką: do naczynia z gorącą wodą wlać kilka kropel olejku, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać.

Możesz mieć pomysł, żeby używać olejków do nebulizatora. Nie zawsze to się sprawdzi. Wielu producentów nebulizatorów zastrzega, aby nie używać w nich olejków eterycznych. Nebulizator rozbija cząsteczki umieszczonego w nim płynu na mniejsze, które przenikają do naszego układu oddechowego. Jednak olejki eteryczne mają zdecydowanie większą lepkość i gęstość niż np. sól fizjologiczna, stosowana powszechnie jako nośnik leczniczych substancji czy leków w nebulizatorach. Jeśli nebulizator nie poradzi sobie z rozbiciem cząsteczek olejku, duże cząsteczki mogą osadzać się na ścianie gardłach i w drogach oddechowych- nie będzie to dla ciebie korzystne. Dlatego zwykła parówka sprawdzi się lepiej, albo skorzystaj z innych sposobów, o których poniżej.

Kominek do olejków

Ceramiczny kominek, pod wpływem ciepła z zapalonej świeczki, ogrzewa olejek eteryczny, który naturalnie unosi się w powietrzu w danym pomieszczeniu. Jest to stosunkowo proste do zastosowania, kominków jest na rynku dużo i są stosunkowo tanie. Na początek przygody z aromaterapią jest to dobre rozwiązanie. Minusem jest podgrzewanie olejków. Niektóre utleniają się wtedy bardzo szybko i tracisz wiele z ich aromaterapeutycznych właściwości. Kominka ceramicznego używasz z zapaloną świeczką, więc należy uważać, stosując go z dziećmi będącymi w pobliżu.

Kąpiel

Jest to chyba najprostsze zastosowanie olejków eterycznych, o ile oczywiście masz wannę. Możesz stosować olejki eteryczne kąpiąc dzieci w wanience, np. olejków wzmacniających odporność, kiedy maluch jest niewyraźny i przeczuwasz jakąś infekcję. Możesz też zastosować leczniczo np. olejek tymiankowy, kiedy infekcja już się rozwija, a dziecko ma np. uciążliwy katarek. Pamiętaj, aby silnych olejków nie wkraplać bezpośrednio do wody, lecz użyć oleju bazowego np. oliwy z oliwek. Inaczej kropla olejku pływająca w wodzie mogłaby spowodować jakieś zmiany skórne, po zetknięciu ze skórą dziecka, która jest przecież bardzo delikatna. Do kąpieli możesz używać także olejków wpływających na samopoczucie, np. do wieczornej kąpieli dodać kojącego olejku lawendowego. Nie ma nic wspanialszego niż zasypiające szybko i spokojnie dziecko :).

Masaż

Świetny sposób na stosowanie olejków eterycznych, a w dodatku bardzo przyjemny. I ważna tu jest ta sama zasada co poprzednio- silne olejki, mogące reagować z naszą skórą, stosuj w oleju bazowym.

Możesz sama sobie wykonać masaż, a możesz go zrobić bliskiej osobie. Na biurku w pracy mam zawsze olejek lawendowy i wmasowuję go sobie w skronie, kiedy zaczyna boleć mnie głowa. Masażu z olejkami możesz spróbować z dzieckiem- pomasuj stópki czy plecki.

Nie tylko typowy masaż, ale np. wmasowanie olejku w skronie- może być na co dzień przyjemnym sposobem stosowania aromaterapii. Stosując olejki na skórę, warto zrobić test skórny- użyj niewielkiej ilości sporządzonego preparatu np. na przedramieniu i upewnij się, że cię nie uczula.

Zwrócę twoją uwagę jeszcze na to, że niektóre olejki, np cytrusowe, są fototksyczne. Oznacza to, że w kontakcie ze słońcem mogą nas poparzyć, dlatego smarowanie sobie twarzy np. samodzielnie zrobionym olejowym serum z dodatkiem olejku cytrusowego nie jest dobrym pomysłem.

Dyfuzor olejków

Dyfuzor do olejków to specjalne urządzenie, które rozpyla olejki w powietrzu, rozbijając je na bardzo małe cząsteczki. Nie jest to to samo, co nawilżacz powietrza, choć zasada działania jest podobna (w instrukcjach wielu nawilżaczy powietrza znajdziesz wzmiankę, aby nie używać ich z olejkami eterycznymi).

Dyfuzor ultradźwiękowy to bardzo lubiany przeze mnie sposób stosowania olejków. Sama używam dyfuzora z Lidla, i jestem z niego zadowolona, ale na rynku znajdziesz naprawdę ogromny wybór urządzeń.

Lubię dyfuzor za to, że wyczarowuje klimat spa i relaksu. Patrzę na tą mgiełkę unoszącą się delikatnie znad niego i od razu czuję się zrelaksowana. Sprawia, że użycie olejków eterycznych jest dla mnie łatwe i szybkie. Odbieram niewyraźne dzieci z przedszkola, od razu włączam dyfuzor z kilkoma kroplami tymianku i mandarynki, za którą przepadają. A kiedy chcę sobie zafundować wieczorny relaks, kadzidło z lawendą otaczają mnie tą delikatną mgiełką i wiem, że czeka mnie piękna medytacja, a potem przyjemny sen. Urządzenie nie jest drogie, więc jeśli poważnie myślisz o wprowadzeniu olejków do codziennego używania, warto się w nie zaopatrzyć.

Czy olejki można stosować wewnętrznie?

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne komunikuje wyraźnie, że nie. Ale sprawa nie jest dla mnie oczywista, bo w wielu krajach np. USA, stosowanie ich wewnętrznie jest naturalne. Ajurweda, czyli pochodzący ze wschodu i najstarszy na świecie udokumentowany system leczniczy, stosuje olejki eteryczne w różnych formach, także wewnętrznie i są one ważną częścią profilaktyki, codziennego dbania o siebie i leczenia różnych schorzeń.

Zauważ, że w bardzo wielu produktach spożywczych występują tzw. aromaty naturalne- przecież to nic innego jak właśnie olejki eteryczne. Czy stosować olejki wewnętrznie? Musisz sobie sama odpowiedzieć na pytanie.

Sama nie waham używać olejków np. gotując. Rozmaryn wzbogaci smak mięsnych potraw, a lawenda dodana do wypieków daje im cudowny aromat.

Sugerowanymi sposobami wewnętrznego używania olejków jest dodawanie ich do koktajli/napojów, stosowanie pod język, dodawanie do wody, połykanie specjalnych kapsułek z olejkami. Myślę, że ważne, aby zachować zdrowy rozsądek i stosować olejki świadomie.

Pamiętaj, że są mocne/silne olejki np. tymiankowy czy cynamonowy. Nie porywaj się na stosowanie czegoś, czego właściwości nie są dla ciebie do końca jasne. Czytaj, szukaj źródeł informacji, na których możesz polegać. Sama szukam wskazówek, zarówno w literaturze, jak i Internecie, gdzie np. Klaudyna Hebda, która jest aromaterapeutką kliniczną, prowadzi fanstastycznego bloga, na którym znajdziesz mnóstwo inspiracji, sposób używania olejków, porad itp. Olejek tymiankowy z jej sklepu rozkochał mnie w sobie totalnie, a Balsam Lekki Oddech wraca do żywych moje zatoki.

Inne inspiracje stosowania olejków eterycznych

Kiedy poznasz olejki eteryczne i ich właściwości, naturalne stanie się dla ciebie stosowanie ich na co dzień. Dodaję kroplę ulubionego olejku do prania, stosuję olejki w kosmetykach, które sobie przygotowuję- np. w olejowym serum do twarzy czy mydłach. Ulubione olejki rozcieńczone w oleju bazowym noszę zawsze przy sobie w roll-onie (kupisz bez problemu w sklepach internetowych z półproduktami kosmetycznymi) i nie tylko stanowią one dla mnie natychmiastową aromateraputyczną pomoc na wyciagnięcie ręki, ale są wyjątkowymi, naturalnymi perfumami.

Dodaj komentarz