Ekologiczne biuro – jak je uzyskać? 

Ekologiczne biuro – jak je uzyskać? 

Coraz więcej osób decyduje się na zmniejszenie swojego śladu ekologicznego. O ile w prywatnym życiu zmiany są stosunkowo łatwe do wprowadzenia, to czy da się je przełożyć na życie zawodowe? Jak najbardziej i wcale nie są trudne do zaimplementowania. Zobacz jak stworzyć ekologiczne biuro i dlaczego warto to zrobić. 

Ekologiczna wykładzina biurowa

Ekologiczne rozwiązania warto wprowadzać już na etapie projektowania biura. Od czego zacząć? Całkiem nieoczywistą odpowiedzią jest podłoże. Tak, podłoga również może być ekologiczna. W biurach najczęstszym rozwiązaniem jest wykładzina. Jest to nie tylko praktyczny, ale także estetyczny zabieg. Jak sprawić, żeby był bardziej ekologiczny? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wykładziny wybierzemy. 

Pionierem na rynku stała się marka Milliken, która zadbała o to, żeby wykładzina biurowa również wpisywała się w ekologiczne standardy. Jak tego dokonała? Otóż wykładzina składa się w 70 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy produkcji zmniejszono ilość materiałów na bazie ropy, co przełożyło się na ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko. Nawet tak niepozorna rzecz jak wykładzina, ma ogromne znaczenie i może przyczyniać się do dbania o środowisko. 

Energooszczędne oświetlenie 

Biuro z całą pewnością nie może obejść się bez oświetlenia. Dlatego i w tym segmencie warto zwrócić się w stronę ekologicznych rozwiązań. Czy wiesz, że żarówki LED zużywają o 75 proc. mniej energii, w porównaniu do standardowych jarzeniówek? Co ważniejsze dostarczają taki sam strumień świetlny. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie w strategicznych miejscach czujnika ruchu, który automatycznie zapala światła. Najlepiej sprawdzi się w łazienkach i na przykład korytarzu. Dzięki temu, w tych pomieszczeniach zmniejszysz zużycie elektryczności. 

Recyklinguj śmieci i postaw na zieleń 

Bardzo prostą, ale istotną zmianą jest prowadzenie recyklingu śmieci w miejscu pracy. Żeby ułatwić pracownikom zadanie wybierz kosze, które posiadają etykiety. Dzięki temu każdy będzie wiedział, gdzie wyrzucić papier, szkło, plastik czy odpady zmieszane. To niewielka inwestycja, za to niosąca za sobą duże zmiany. Kosze do recyklingu warto ustawić w kilku miejscach. Z całą pewnością w kuchni, ale także w innych strategicznych punktach, np. przy drukarce lub w pokoju dla personelu. 

W zielonym biurze nie można zapomnieć o roślinach. Kwiaty nie tylko poprawiają jakość powietrza. Badania wykazały, że kolor zielony ma kojący wpływ na oczy, zmęczone od światła komputera. W dodatku rośliny przyczyniają się do ogólnego polepszenia samopoczucia pracowników. 

Dodaj komentarz