Jak czosnek wpływa na organizm?

Jak czosnek wpływa na organizm?

Warto dbać o swoje zdrowie, wprowadzając do diety cenne, wartościowe produkty. Bez wątpienia zalicza się do nich między innymi czosnek, który korzystnie wpływa na nasz organizm. Zobaczmy, co dostarcza naszemu ciału, a także jak na nie działa.

Co zawiera czosnek?

Okazuje się, że czosnek to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Zawiera między innymi:

  • witaminę C;
  • witaminy z grupy B;
  • witaminę A;
  • flawonoidy;
  • sole mineralne;
  • chrom;
  • kobalt.

Do tego dochodzą zawierające dużo siarki olejki eteryczne oraz allicyna, której czosnek zawdzięcza swój charakterystyczny zapach.

Jakie są właściwości czosnku?

Czosnek to roślina, którą cenimy przede wszystkim za jej działanie antybakteryjne i antywirusowe. To właśnie dlatego czosnek polecany jest wszystkim, którzy zmagają się z różnego rodzaju infekcjami. Skutecznie podnosi on również odporność organizmu i dlatego warto sięgać po niego nie tylko wtedy, kiedy już dopadło nas przeziębienie. Wielu lekarzy i dietetyków zaleca wprowadzenie czosnku do swojej diety w sezonie typowo infekcyjnym. Czosnek korzystnie wpływa na procesy trawienne, zmniejsza ryzyko zawału oraz udaru, pomaga walczyć ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi.

Mikstura na przeziębienie

Jeśli chcemy wspomóc swój organizm w walce z przeziębieniem, warto przygotować napój z mleka i czosnku. Mleka mocno podgrzewamy i dodajemy do niego zmiażdżony ząbek czosnku. Można dodać również miód, zwiększając jeszcze bardziej prozdrowotne właściwości napoju. Taka mikstura nie tylko rozgrzeje, ale również obniży gorączkę, ułatwi odkrztuszanie i zwiększy pocenie.

Dlaczego czosnek chroni przed zawałem i udarem?

Pyta o to wiele osób. W czosnku zawarte są substancje, które bardzo mocno przypominają działającą przeciwzakrzepowo aspirynę. To właśnie dlatego osoby spożywające dużo czosnku mają mniej lepką krew, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze ryzyko zarówno zawału serca, jak i udaru mózgu. Prowadzone badania jasno wykazały, że jedzony regularnie czosnek zwiększa elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew może płynąć swobodniej.

Jak czosnek wpływa na układ pokarmowy?

Okazuje się, że czosnek ma bardzo korzystny wpływ także na nasz układ pokarmowy. Jego spożywanie sprawia, że proces wydzielania żółci przebiega znacznie sprawniej, dzięki czemu nasz organizm lepiej radzi sobie z trawieniem tłuszczu. Czosnek przyczynia się też do poprawy pracy jelit, chroniąc nas przed nieprzyjemnymi i wstydliwymi wzdęciami. To właśnie dlatego warto zadbać o to, aby czosnek dodawać do ciężkich potraw.

Czosnek nie tylko poprawia smak wielu dań, ale również korzystnie wpływa na zdrowie. Dlatego warto zadbać o to, aby nie brakowało go w naszej diecie.

Dodaj komentarz