Fotografia portretowa – podstawowe zasady

Fotografia portretowa – podstawowe zasady

Istnieje wiele rodzajów fotografii, w których możemy się specjalizować i które z pewnością wzbogacą każde portfolio. Zróżnicowane są one przede wszystkim ze względu na tematykę, czyli to, co umieszczamy na tworzonych przez nas zdjęciach. Jednym z takich rodzajów jest fotografia portretowa, która skupia się na konkretnej postaci. Fotografowanie ludzi to jeden z podstawowych działów fotografii, który ukazuje piękno człowieka, jego codzienność, charakter, w tym zarówno mocne strony, jak i słabości. Zdjęcia wpisujące się w tą kategorię mogą obejmować postać w różnych częściach, jednak pierwsze skrzypce gra tutaj przede wszystkim twarz.

Ustaw odpowiedni kadr

Tworzone przez Ciebie portrety powinny być odpowiednio wykadrowane. Jeśli na pierwszym planie ma znajdować się określona postać, to możliwe są tutaj głównie 4 typy ujęć: od ramion, od pasa, przebiegające przez linię ud lub kolan, a także obejmujące całą sylwetkę. Kolejną regułą dotyczącą kadrowania jest unikanie stawiania postaci w samym centrum zdjęcia, co w ogólnym rozrachunku może prezentować się w mało naturalny sposób. Dobrą praktyką jest umieszczanie oczu w odpowiednim miejscu oraz ustawienie ostrości właśnie na nie. Następnie warto również zwrócić uwagę na drugi plan, który stanowi niejako dopełnienie każdego zdjęcia. Najlepiej, jeśli jest on jednolity i nie zawiera elementów, które szczególnie rzucają się w oczy i w związku z tym mogłyby odwracać uwagę od tego, co najważniejsze w portrecie, czyli postaci. Dużym ułatwieniem w kwestii ustawiania odpowiednich kadrów jest zaczerpnięcie inspiracji z kompozycji stworzonych przez specjalistów. Piękne ujęcia stworzone przez doświadczonego fotografa z pewnością pomogą w opracowaniu odpowiedniej taktyki – https://www.marcinorzolek.pl/.

Pamiętaj o wskazówkach dla modela

Robiąc odpowiednie zdjęcie, musimy pamiętać o tym, że model nie widzi siebie i często nie ma świadomości, jaka poza będzie dla niego najbardziej korzystna. Odpowiednia mimika oraz gestykulacja potrafią zdziałać cuda i sprawić, że fotografia od razu będzie przyciągać wzrok. Należy więc zwrócić uwagę na komunikaty kierowane do modela oraz przekazywanie mu cennych wskazówek odnośnie odpowiedniego uśmiechu czy ułożenia rąk. Elementem, który zdecydowanie wzbogaci każde zdjęcie, jest uchwycenie charakteru modela, dlatego warto skupić się na indywidualnych cechach danej postaci. Jeśli zatem atutem modela są oczy, to postarajmy się, by były one skierowane prosto w obiektyw. Jeśli charakterystyczne są dla niego piegi, to ustawmy go w takim świetle, które uwydatni jego wyjątkową cerę. Dzięki temu zdjęcie będzie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

 

Dodaj komentarz