Holowanie z Niemiec – co warto o nim wiedzieć?

Holowanie z Niemiec – co warto o nim wiedzieć?

Życie ma to do siebie, że wypadki chodzą parami. Jeśli więc zdarzy nam się jakaś kolizja czy stłuczka na drodze, to jest też spora szansa, że nastąpi to w najbardziej nieodpowiednim momencie. Na przykład podczas podróży za granicę, czy to służbowej, czy prywatnej. Polacy bardzo chętnie poruszają się chociażby po terenie Niemiec. Chociaż stan dróg u naszych zachodnich sąsiadów się chwali, to mimo wszystko wypadek może się zdarzyć, a wtedy niezbędna będzie laweta w Berlinie czy innym niemieckim mieście. W takim razie czy można holować auto z Niemiec? Ile to kosztuje i co jeszcze warto o tym procesie wiedzieć?

Polska laweta w Niemczech

Pół biedy, kiedy zdarzy nam się wypadek w Niemczech, ale znamy dobrze niemiecki, a do tego dysponujemy sporymi funduszami. Taki przypadek nie jest jednak standardem. Często jest tak, że nie dość, że martwimy się z powodu wypadku, to jeszcze musimy przejmować się tym, jak dogadać się z zagraniczną pomocą drogową.

Problem ten rozwiązuje w dużej mierze skorzystanie z polskiej pomocy drogowej w Niemczech. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że taka opcja istnieje, a potrafi ona bardzo ułatwić życie. Wtedy kontaktujemy się nie z Niemcami, a z Polakami, więc cały proces przebiega prościej i całkowicie bezstresowo.

Czy można holować auto samodzielnie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie holować auto do Polski, jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy korzystać z usług pomocy drogowej. Jest to jednak rozwiązanie dość ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie mamy w tej kwestii dużego doświadczenia.

Co innego, kiedy holujemy samodzielnie pojazd na niewielkie dystanse w pobliżu miejsca zamieszkania. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy musimy pojazd holować nawet przez setki kilometrów, w tym na terenie obcego kraju.

Warto także wspomnieć, że w Niemczech, podobnie zresztą jak w Polsce, obowiązuje zakaz holowania na autostradach. Jeśli dojdzie tam do wypadku, pojazd może zostać odholowany tylko i wyłącznie do najbliższego zjazdu, i to przy pomocy specjalnego pojazdu, a nie linki holowniczej.

Ceny holowania z Niemiec

Wypadki samochodowe same w sobie są bardzo kosztowne, a co, jeśli do tego trzeba doliczyć koszta holowania? Do tego holowania nie na terenie Polski, a z Niemiec?

Niekoniecznie jest to aż taka tragedia, jak by się wydawało. Faktycznie, ceny zaproponowane przez niemiecką firmę zajmującą się pomocą drogową byłyby dla przeciętnego Polaka całkowicie zaporowe. Laweta w Berlinie nie musi jednak wcale być aż tak kosztowna – znacznie niższe ceny będzie nam w stanie z reguły zaproponować wspomniana już polska pomoc drogowa w Niemczech.

Dodaj komentarz