Materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy

W życiu spotykają nas sytuacje, w których musimy zatroszczyć się o innych. Chory rodzic, niepełnosprawne dziecko lub członek rodziny po wypadku. Kiedy musimy zaopiekować się kimś, chcemy żeby nasza pomoc była jak najbardziej owocna. Jeśli chory musi długo leżeć, jego ciało narażone jest na długotrwały ucisk. To natomiast prowadzi do powstania odleżyn i ran. Specjalny materac przeciwodleżynowy zapobiegnie tym problemom.

Materac ma służyć zdrowiu

Najpierw powinieneś poradzić się lekarza, jaki materac będzie potrzebny. Masz do dyspozycji m.in. materac piankowy. Jest on specjalnie profilowany. Przeznaczony dla chorych, którzy są w stanie sami zmieniać swoją pozycję i powiedzieć, czy i gdzie czują ucisk.

Możesz również wybrać materac bąbelkowy. Jest on najczęściej zalecany do opieki krótkoterminowej. Zapewnia ochronę przed odleżynami i jest nieprzemakalny. Zbudowany jest z komór z tworzywa sztucznego, do których specjalna pompa tłoczy powietrze. Dzięki temu ciśnienie w komorach zmienia się na bieżąco, a to zapobiega długotrwałemu uciskowi na jedno miejsce.

Dostępne są również materace przeciwodleżynowe rurowe. Są najbardziej zaawansowane technologicznie, ale też najdroższe. Są również wyposażone w pompę zmieniająca ciśnienie i są nieprzemakalne. Jest to najlepszy wybór, gdy chory musi leżeć przez długi czas lub waży więcej niż 90kg.

Materac przeciwodleżynowy

Ceny materacy przeciwodleżynowych są różne. Jeżeli jednak chcesz zatroszczyć się o chorego jak najlepiej, powinieneś zastanowić się nad dobrym materacem. Może to być jednak duży koszt, dlatego warto rozważyć pożyczkę lub kredyt. Dzięki temu chory nie będzie musiał czekać na materac i zapobiegniesz powikłaniom. Zdrowie bliskich jest najważniejsze. Jeżeli dopada ich choroba, musimy chociaż spróbować im ulżyć. Materac przeciwodleżynowy można również wypożyczyć, jednak nie zawsze się to udaje, ponieważ zwyczajnie brakuje ich w jednostkach. Ponadto nie mamy stuprocentowej pewności, że zadziała tak, jak powinien. Zapewne był używany przez wielu pacjentów, możliwe, że wiele lat.

Dofinansowanie materaca leczniczego

Musisz wiedzieć też o tym, że materace są refundowane przez NFZ. Idź do lekarza rodzinnego opiekującego się pacjentem po zlecenie na zaopatrzenie na wyroby medyczne. Ze zleceniem udaj się do oddziału NFZ, by potwierdzić prawo do refundacji. Z potwierdzonym przez NFZ zleceniem udaj się do sklepu posiadającego umowę z NFZ. Pamiętaj jednak, że wysokość refundacji wynosi 70% do limitu ustalonego na 400 zł. Jeśli np. materac kosztuje 600zł, to NFZ refunduje maks. 280zł, a resztę płaci klient.

Dodaj komentarz