Każdy mol książkowy, który przeczytał w życiu przemysłowe ilości książek, doskonale wie, jaki wpływ mogą mieć one na człowieka. Niektóre z nich zapewniają świetnie spędzony czas, a inne mają szansę zmienić nasze życie na zawsze. Jakie tytuły mogą inspirować do zmian?
“Pianista” Władysława Szpilmana
Wspomnienia najsłynniejszego pianisty z getta warszawskiego doczekały się Oscarowej ekranizacji Romana Polańskiego z Adrienem Brodym w roli głównej. Władysław Szpilman był popularnym pianistą i kompozytorem warszawskim pochodzenia żydowskiego, kiedy wybuchła druga wojna światowa. Dla polskich Żydów rozpoczął się czas coraz większej udręki, szykan, zakazów i nakazów, a przede wszystkim coraz większego strachu o własne życie. Szpilman wraz z rodziną trafił do warszawskiego getta, w którym został sam, kiedy jego bliskich wywieziono do Treblinki. W swoich wspomnieniach opisuje tułaczkę po warszawskich ruinach i wiele cudownych zdarzeń oraz spotkań, które uratowały mu życie. To książka, która nie tylko przypomina o najstraszniejszych wydarzeniach XX wieku, ale też dowodzi, że człowiek może znieść ogromne cierpienia i wyjść z nich cało.
“Un*uck yourself. Napraw się”
Ta książka autorstwa Bishopa Gary’ego Johna to jeden z najbardziej nietuzinkowych poradników, z jakimi przyjdzie się zmierzyć czytelnikowi. Jedno jest pewne. Zastosowanie się do porad autora może wiele naprawić zarówno w zakresie relacji międzyludzkich, jak i sfery zawodowej, marzeń czy pasji. Autor namawia czytelników do tego, aby byli elastyczni, nie uzależniali się od swoich oczekiwań i przyjmowali dzielnie to, co serwuje im los. Umiejętność improwizacji jest bardzo ważna w życiu, które nigdy nie będzie charakteryzowało się pełną stabilizacją i pewnością.
“Siła nawyku”, czyli jak drobnymi krokami zmienić swoje życie
“Siła nawyku” Charlesa Duhigga to poradnik, z którego można dowiedzieć się, jak wykształcać nawyki i jak długo to trwa. Czasem warto postawić na małe kroczki i sukcesywne zmienianie swojego życia, zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę. Jak dowodzi autor, wystarczy odrobina samozaparcia i dyscypliny, żeby zmienić nawyki żywieniowe, dotyczące codziennych rytuałów i przyzwyczajeń czy nawet regularnej aktywności fizycznej. Świadomość tego, jak działa nasz mózg z tym zakresie, pozwala na kontrolowanie pewnych odruchów.
“Czego najbardziej żałują umierający”
Ta książka autorstwa Bronnie Ware jest właśnie o tym, co zostało wspomniane w tytule. Autorka ma na ten temat wielką wiedzę, ponieważ przez lata pracowała jako opiekunka paliatywna. Choć wiele spostrzeżeń wydaje się oczywistych, to właśnie takie oczywistości, jak relacje z bliskimi czy spełnienie marzeń, najczęściej na co dzień nam umykają.