Nie tylko kobiety męczą się typowymi dla menopauzy dolegliwościami. W życiu mężczyzn także pojawia się analogiczny do klimakterium okres . Nazywa się od andropauzą. Pojawia się ona na skutek zaburzenia erekcji , impotencją , uderzeniami gorąca, pogorszeniem libido , jakością snu, a także uczuciem stałego zmęczenia. Może ona mieć także inne skutki, takie jak utrata pewności siebie, utrata we własne możliwości , spadek wraz z wiekiem stężenia głównego hormonu męskiego, a mianowicie testosteronu.
Niedobór takiego hormonu wiąże się z przyspieszonym rozwojem osteoporozy oraz anemią, co może brzmieć dziwnie. Czy andropauzę , możemy utożsamiać z problemem społecznym ? U około połowy mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia stężenie biodostępnego testosteronu, może zostać obniżone. U około pięćdziesięciu procent mężczyzn znajdujących się w przedziale od czterdziestego roku życia do siedem dziesiątego roku życia, występują zaburzenia erekcji, a w tym także impotencja. Okazuje się, że z czasem te wskaźniki ulegają pogorszeniu.
Impotencja nie jest jedynie problemem, który uważa się jako jakość życia. Będąc efektem zmian naczyniowych , wiąże się ze wzrostem zachorowalności i umieralności z powodu choroby wieńcowej. Przyczyny andropauzy mogą być różne . Jest ona związana ze spadkiem produkcji testosteronu. Można ją porównać niekiedy z menopauzą kobiet . Będąca następstwem zahamowania wydzielania estrogenów. Trzeba także podkreślić, że u mężczyzn to zjawisko zachodzi łagodniej , płynniej, stopniowo, niż u kobiet , które przezywają menopauzę . Wydzielanie testosteronu zaczyna zmniejszając się już od trzydziestego roku życia . Tuz po pięćdziesiątym roku życia ulega przyspieszeniu . Jest to wynik zmian rozwijających się w jądrach , czyli gruczołach odpowiedzialnych za produkcję tego hormonu.Dochodzi tam do zaniku komórek, które produkują testosteron i zmniejszania się wrażliwości na hormony gonadotropowe . Są to czynniki wydzielane przez przysadkę mózgową, które pobudzają jądra do syntezy testosteronu. Jakie są objawy andropauzy ?
Objawami andropauzy u mężczyzn mogą wiązać się wraz z wiekiem. Może to być niedobór testosteronu, a także wielu innych hormonów, których wydzielanie również ulega obniżeniu. Wśród objawów można wymienić zmniejszanie energii życiowej, uczucie zmęczenia i jest to zmęczenie mające stałą strukturę. Może to również być pogorszenie pamięci, koncentracji, oraz ogólnego samopoczucia. Wynikiem zmniejszonej produkcji hormonów może być osłabienie libido , oraz pogorszenie funkcji płciowych. Masa , siła mięśni, wydolność , sprawność fizyczna, obniżona gęstość mineralna kości, gorsza funkcja szpiku kostnego , prowadzić może do wystąpienia anemii, mogą one wynikać z niedoborów hormonalnych , które towarzyszą starzeniu .
Problemem może być także, wzrost masy tłuszczowej szczególnie w jamie brzusznej. Może ono powodować otyłość brzuszną, która jest ostatecznie przyczyną zaburzeń metabolicznych. Prowadzi do ujawnienia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, czy tez miażdżycy. W konsekwencji natomiast może prowadzić do choroby wieńcowej i zawałów serca.