Spacer w Warszawie – jakie miejsca warto wybrać?

Spacer w Warszawie – jakie miejsca warto wybrać?

Warszawa jest stolicą Polski i miastem, które już dawno temu doścignęło inne stolice europejskie pod względem poziomu życia. W mieście odbywa się dużo kulturalnych eventów, architektura zachwyca, a wokół nie brakuje miejsc nadających się na spacer. Które z nich prezentują się najlepiej?

Łazienki Królewskie, czyli kawał historii i przyrody

Łazienki Królewskie powstały w XVIII wieku na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od tamtej pory obiekty na ich terenie były wielokrotnie modyfikowane, a dziś można tutaj podziwiać zarówno piękne budowle i oranżerie, jak i imponujące aleje, fontanny i rzeźby. Miejsce to świetnie nadaje się na spacer zarówno ze względu na to, że stanowi duży obszar zielony, jak i ze względu na kontekst historyczny i mnóstwo ciekawostek.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Biblioteka nie brzmi zwykle jak miejsce zachęcające do spacerów, chyba że w poszukiwaniu odpowiednich książek. Tymczasem BUW ze swoim ogrodem na dachu jest jedną z najpiękniejszych bibliotek w Polsce, która przyciąga nie tylko studentów i czytelników, ale również spacerowiczów. Ogród w tym miejscu został otwarty w 2022 roku i jest do teraz jednym z największych ogrodów dachowych w całej Europie, rozciągając się na powierzchni przekraczającej jeden hektar. Cały obszar dzieli się na cztery części, a mianowicie ogród złoty, srebrny, karminowy i zielony, a na terenie biblioteki znajduje się również tradycyjny japoński pawilon herbaciany zbudowany między innymi z drewna bambusowego, papieru i kamienia.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego nie jest kompleksem dużym, ale za to pełnym uroku. Znajdują się tutaj szklarnie, oranżeria i herbarium, w których można podziwiać mnóstwo gatunków kwiatów, krzewów, drzew i bylin z różnych stron świata. Dodatkowym walorem tego miejsce jest fakt, że regularnie odbywają się tutaj najróżniejsze wydarzenia kulturalne, dlatego bywanie w tym miejscu od czasu do czasu może spacerowiczom zapewnić najróżniejsze wrażenia w zależności od tego, co aktualnie się tutaj dzieje.

Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta to jeden z najpiękniejszych warszawskich placów, które wyglądają efektownie o każdej porze dnia, ale najpiękniej po zmroku. Wówczas odnowione po wojnie kamienice są podświetlone, a turyści mogą podziwiać je w pełnej krasie i nastrojowej aurze. Warto dodać, że budowle zniszczone podczas powstania zostały tutaj odnowione dzięki zachowanym elementom kamieniarskim oraz ocalonym częściom oryginalnych budowli. W rezultacie całość stanowi spójny plac zachwycający pod względem architektury oraz emanujący historycznym klimatem.