Kredyt refinansowy – jak działa i czy warto go brać?

Kredyt refinansowy – jak działa i czy warto go brać?

Na polu usług finansowych jest już od lat bardzo duża konkurencja. Banki rywalizują nie tylko ze sobą nawzajem, ale także z firmami pożyczkowymi, które cieszą się ogromną popularnością. Wobec tego nic dziwnego, że od lat kredyty tanieją i spotkać się można z coraz bardziej atrakcyjnymi ofertami. Jest to dobra wiadomość dla osób, które dopiero chcą wziąć kredyt, ale niekoniecznie dla tych, którzy już go mają. W końcu oznacza to, że ich kredyty stają się mniej atrakcyjne. W takiej sytuacji warto rozważyć kredyt refinansowy. Jak on działa i czy rzeczywiście jest opłacalny?

Na czym polegają kredyty refinansowe?

Kredyty refinansowe to w praktyce przeniesienie się z jednego banku do drugiego – tak, jak to się często robi w przypadku operatorów sieci komórkowych. Dzięki temu stary model (nieatrakcyjny kredyt) można wymienić na lepszy i nowszy – w tym wypadku po prostu tańszy kredyt.

Cały proces jest bardzo prosty (chociaż niekoniecznie szybki). Stary kredyt pokrywany jest w całości z nowego, a więc poprzedni wierzyciel nie będzie odnośnie jego już nigdy zgłaszać żadnych roszczeń.

Zamiast niego zaczynamy spłacać kredyt refinansowy. Często może on kusić mniejszym oprocentowaniem i prowizjami, niż kredyt poprzedni. Możliwe jest także rozłożenie takiego kredytu na więcej rat, przez co stają się one niższe (ale za to rośnie całkowity koszt kredytu, ponieważ dłużej naliczają się odsetki).

O czym należy pamiętać zaciągając kredyt refinansowy?

Kredyty refinansowe potrafią być bardzo opłacalne, ale nie zawsze tak jest. Dużo zależy przede wszystkim od tego, czy umowa kredytowa obecnego zobowiązania przewiduje dodatkową prowizję za jego wcześniejszą spłatę.

Takiego wpisu możemy nie spotkać w przypadku kredytów gotówkowych na niewielką kwotę (lub ta prowizja będzie wtedy na tyle niska, że nie będzie stanowić dużego problemu). Jednak jeśli chcemy refinansować na przykład kredyt hipoteczny, to już możemy jej obecności być niemal pewni – sprawdź koszt kredytu hipotecznego, zanim podejmiesz ostateczną decyzje.

1% lub 0,5% wydaje się niewielką kwotą, ale od na przykład 200 000 złotych jest to kolejno 2 i 1 tysiąc złotych – z jednej strony niedużo, z drugiej może uczynić refinansowanie mniej atrakcyjnym prospektem.

Dlatego też jeśli interesuje nas refinansowanie naszego kredytu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy będzie to rzeczywiście dla nas opłacalne. Nie tylko poprzez sprawdzenie, czy konieczna będzie zapłata prowizji, ale także porównanie oprocentowania nowego kredytu z obecnym.

Na rynku jest bardzo wiele ofert, dlatego najlepiej jest zapoznać się z jak największą ich ilością i dopiero wtedy podejmować jakąkolwiek decyzję.

Dodaj komentarz