Leki na lęki, czyli znaczenie środków farmakologicznych w leczeniu depresji i niepokoju

Leki na lęki, czyli znaczenie środków farmakologicznych w leczeniu depresji i niepokoju

Coraz większy odsetek osób cierpi na stany lękowe, a nawet zaczyna poważnie chorować na zaburzenia emocjonalne lub psychiczne, które w dużej mierze wiążą się z lękiem i niepokojem.

Czasami te niemiłe uczucie jest jedynie lekkim wrażeniem, które stale napływa. Z drugiej strony istnieją również lęki napadowe, które mogą pojawić się znienacka i swoja siłą nawet zwalić chorującą osobę z nóg, sprawiając, że przestaje wychodzić z domu. Kiedy tylko pojawiają się objawy lęku, który objawia się szybko bijącym sercem, osłabienie, zawrotami głowy i natrętnymi myślami, warto od razu udać się do lekarza, który zaordynuje środki farmakologiczne, które niekiedy są po prostu niezbędne by wrócić do zdrowia.

Lekarz może przepisać środki antydepresyjne, przeciwlękowe i uspokajające, jako pakiet na początek. Te dwa pierwsze rodzaje pewnie będziemy musieli brać codziennie, zaś leki uspokajające są zwykle zalecane doraźnie ze względu na ich dużą siłę oraz czasami potencjał uzależniający, który pojawia się po długim braniu leku w dużych dawkach i każdego dnia. Nie należy jednak bać się tego typu leków, ponieważ normalne przyjmowanie zgodnie z zapisem lekarza i doraźnie nie grozi uzależnieniem. Leki te wspaniale pomagają się wyciszyć i przynoszą ogromną ulgę. Niekiedy są wspaniałym rozwiązaniem w okresowych zaburzeniach snu, które również mogą być objawami lęków.
O czym pamiętać, kiedy bierzemy tego rodzaju lekarstwa? Przede wszystkim należy przestrzegać dawki zaleconej przez lekarza. Ponadto bezwzględnie nie wolno spożywać alkoholu podczas leczenia.

Nie odstawiamy też leków na własną rękę, nawet wtedy, kiedy poczujemy się lepiej. Z czasem lekarz z pewnością zaleci odstawienie środków uspokajających, a zostaniemy tylko na lekach antydepresyjnych i przeciwlękowych. Równocześnie może być zalecona terapia, które pomoże uświadomić sobie przyczyny lęków oraz to, jak je niwelować i radzić sobie z najgorszymi momentami. Oczywiście czasem trzeba będzie sięgnąć po tabletkę uspokajającą, ale będzie to już zdecydowanie rzadziej.

Dodaj komentarz