Medytacja – poznaj jej zalety i zobacz, jak zacząć 

Medytacja – poznaj jej zalety i zobacz, jak zacząć 

Oczyszcza umysł, pozwala się odstresować, zmniejsza stężenie hormonów stresu, a tym samym przyczynia się do poprawy zdrowia. To tylko kilka zalet, jakie niesie ze sobą regularna medytacja. Choć dla wielu osób siedzenie w ciszy i skupieniu wydaje się być rzeczą niemożliwą do zrealizowania, to medytację, tak jak każde inne ćwiczenie trzeba wyćwiczyć. W końcu praktyka czyni mistrza. Jakie jeszcze zalety ma medytacja i jak rozpocząć z nią przygodę? 

Jakie korzyści płyną z medytacji? 

Medytacja to starożytny sposób nie tylko na odprężenie ciała, ale także poznawanie własnego ‘ja’. Życie we współczesnym świecie jest szybkie i nierzadko chaotyczne. Nic więc dziwnego, że często czujemy się przytłoczeni, zestresowani i spięci. Płaci za to niestety nie tylko nasz umysł, ale także zdrowie fizyczne. Życie w ciągłym stresie jest przyczyną wielu schorzeń, między innymi chorób serca, bezsenności, a nawet nowotworów. Gdzie w tym wszystkim znajduje się medytacja? 

Techniki medytacyjne pozwalają na odprężenie umysłu oraz ciała. To świetny sposób na wyciszenie i zatrzymanie się w chwili obecnej. Nasz umysł wystawiony na wiele bodźców, bardzo często ma problem z byciem tu i teraz. W pracy myślimy o tym, co musimy zrobić w domu, w domu, co w pracy i tak dalej. W efekcie jesteśmy ciągle zestresowani. Medytacja pozwala zniwelować ten efekt spirali i wyciszyć niepotrzebnie pędzące myśli. 

Czego więc możesz spodziewać się po regularnej medytacji? Ćwiczenia medytacyjne wydzielają w naszym mózgu serotoninę. Dzięki temu czujemy się szczęśliwsi i spokojniejsi. Medytacja poprawia nie tylko samopoczucie, ale także metabolizm, łagodzi migreny i objawy stresu. Co więcej, normalizuje ciśnienie krwi, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, poprawia koncentrację i pozwala na odprężenie mięśni. 

Jak zacząć medytować? 

Medytacja nie musi być połączona z żadną religią, choć ma swoje korzenie w świecie duchowym. Warto jednak czerpać ze starożytnych technik, o których już wtedy wiedziano, że są dla nas wyjątkowo korzystne. Pierwsze podejścia do medytacji są trudne. Ciężko jest się skupić, szczególnie przez dłuższy czas. Nie warto się jednak zrażać. Koncentrację i skupienie można wyćwiczyć. Mózg, tak jak każdy inny mięsień, po prostu potrzebuje czasu, żeby się wzmocnić. 

Zacznij od krótkich, kilkuminutowych medytacji. Szybko zauważysz, że każda kolejna staje się łatwiejsza. Dobrym sposobem jest także zapisanie się na medytację prowadzoną. Prowadzący wie, jak nakierować uczestników i jeszcze szybciej nabierzesz wprawy. 

Dodaj komentarz