Mleko matki – dlaczego jest takie ważne przez pierwszy rok życia malucha

Mleko matki – dlaczego jest takie ważne przez pierwszy rok życia malucha

Idealny, wyjątkowy, genialny, w pełni zaspakajający indywidualne potrzeby żywieniowe maleństwa przez pierwsze 6 miesięcy jego życia, zapewniający ochronę immunologiczną do 2 roku życia i optymalny rozwój. Na pracy kanadyjskich studentów z roku 2007, prezentowanej obok, widać gołym okiem różnicę pomiędzy składem mleka matki, a sztucznymi mieszankami.

Dlaczego specjaliści zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka?Przez pierwsze 4 miesiące życia układ pokarmowy dziecka jest w stanie w pełni i bez przeszkód przyswajać tylko pokarm matki. Dopiero w 5-6 miesiącu życia uzyskuje gotowość do przyjmowania innych pokarmów zewnętrznych, okres ten nazywamy furtką tolerancyjną i dla bezpieczeństwa naszych maleństw rekomendacja wprowadzania innej żywności dotyczy 7 miesiąca życia.

O mleku matki, wiemy coraz więcej, ale ciągle nie wszystko. Są w nim komórki macierzyste, za każdym razem smakuje inaczej. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której ktoś jest skazany na jedzenie wyłącznie tego samego, tak samo smakującego posiłku przez 6 miesięcy? Dla dziecka, w okresie najintensywniejszego okresu rozwoju mózgu, tak poważne ograniczenie bodźców może mieć katastrofalne skutki. Z drugiej strony mamy wyjaśnienie dlaczego dzieci odpowiednio długo karmione piersią mają wyższy iloraz inteligencji.

Dlaczego specjaliści zalecają utrzymanie karmienia naturalnego co najmniej do końca pierwszego roku życia dziecka? Ma to związek z układem immunologicznym, który swoją samodzielna pracę rozpoczyna dopiero w drugim roku życia dziecka. Zatem jedyne, co chroni dziecko w pierwszym roku, to struktury immunologiczne wyprodukowane przez organizm mamy i przekazane dziecku w trakcie porodu oraz w trakcie każdego karmienia piersią lub świeżym, odciągniętym pokarmem mamy. Dlatego mówimy, że w karmieniu naturalnym najważniejszy jest pierwszy rok. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca utrzymanie takiego karmienia również w 2 roku życia dziecka i kiedy głębiej się wejdzie w szczegóły, ma to głębokie uzasadnienie.

Dodaj komentarz