Pediatra – pierwszy lekarz naszych dzieci

Pediatra – pierwszy lekarz naszych dzieci

Jeżeli chcemy nieść pomoc chorym dzieciom pediatra jest zawodem, który jest stworzony właśnie dla nas. Lekarz działający w obrębie tej właśnie dziedziny medycyny ma największą wiedzę z zakresu diagnozowania i leczenia chorób, które najczęściej atakują dziecięcy organizm.

Do podstawowych zadań lekarza pediatry należy wykonywanie badań profilaktycznych badań okresowych. Oprócz tego w jego kompetencji leży także dokonywanie szczepień ochronnych i badań przesiewowych. Rolą pediatry jest nie tylko leczenie najmłodszych, ale także edukowanie rodziców, od których bardzo często zależy skuteczność leczenia małego pacjenta.

Lekarz pediatra jest pierwszym specjalistą, z którym najmłodszy pacjent ma styczność. Jeżeli dolegliwości wymagają konsultacji ze specjalistą to właśnie pediatra zobowiązany jest do wypisania odpowiedniego skierowania. W zawodzie tego rodzaju nie sprawdzają się wszyscy. Jest to praca, która wymaga znakomitego podejścia do dzieci, z którym pracuje się zdecydowanie trudniej niż z osobami dorosłymi. Dziecko nie zawsze jest w stanie od razu powiedzieć dokładnie co tak naprawdę mu dolega, dlatego lekarze pediatrzy to z reguły osoby o wielkiej cierpliwości oraz sporej wyrozumiałości. Z racji tego, że pacjenci są osobami niepełnoletnimi i nie mogą odpowiadać za siebie wymagana jest także umiejętnością nawiązywania kontaktów z rodzicami.

By zostać specjalistą z tej dziedziny medycyny trzeba naturalnie udać się na studia medyczne, które trwają pięć lat. Potem na przyszłego lekarza czeka staż i specjalizacja. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniego dyplomu ma on szansę na znalezienie pracy w zawodzie. Niestety zarobki w polskiej służbie zdrowia nie należą do najwyższych. Publiczne zakłady opieki zdrowotnej są w stanie zagwarantować wynagrodzenie w okolicach trzech tysięcy złotych brutto. Znacznie więcej można zarabiać w prywatnych zakładach opieki zdrowotnej. Tam zarobki mogą być nawet dwa razy wyższe.

Najbardziej opłacalną opcją z punktu widzenia finansowego jest wyjazd za granicę. Polscy specjaliści są cenieni przede wszystkim w krajach starej Unii Europejskiej. Każdego roku wielu absolwentów decyduje się na wyjazdy za granicę w celu zdobycia dodatkowego doświadczenia oraz nauczenia się medycznych zwrotów w języku angielskim lub niemieckim. Ta nauka może się okazać przydatna przy podjęciu pracy w zagranicznych placówkach służby zdrowia. Coraz więcej studentów dokładnie z takim zamiarem udaje się na ten kierunek medyczny.

Dodaj komentarz