Najważniejsze informacje o użytkowaniu soczewek kontaktowych

Najważniejsze informacje o użytkowaniu soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą przyzwyczaić się do noszenia okularów. Ich właściwa pielęgnacja i poprawne zakładanie są jednak zadaniami wymagającymi odpowiedniej wiedzy. Oto garść porad dla osób korzystających z soczewek kontaktowych.

Jak właściwie przechowywać soczewki kontaktowe?

W zależności od rodzaju soczewek, metody ich przechowywania i pielęgnacji mogą być różne. Najprostsze pod tym względem są soczewki jednodniowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to soczewki jednorazowego użytku, dzięki czemu nie wymagają stosowania specjalnych zabiegów higienicznych. Jedyne o czym należy pamiętać to ściągnięcie ich po użytkowaniu. W żadnym wypadku nie należy stosować soczewek jednodniowych więcej niż jeden raz.

Specjalnej pielęgnacji wymagają jednak soczewki wielokrotnego użycia. Po każdym zdjęciu z oczu wymagają starannego oczyszczenia z wszelkich zabrudzeń oraz drobnoustrojów. Do tego celu stosuje się specjalne płyny, które można zakupić w aptece lub miejscach, gdzie dostępne są soczewki kontaktowe. Aby dokładnie zdezynfekować soczewki, powinno się je zamoczyć w płynie i moczyć 4 godziny lub całą noc. Soczewki przechowuje się w specjalnym pojemniku, do którego nalewa się płyn. Środek ten należy wymieniać po każdym użyciu i pod żadnym pozorem nie należy go rozcieńczać wodą. Pojemnik powinno się natomiast zmienić na nowy po upływie ok. 30 dni.

Błędami, które często popełniają użytkownicy soczewek jest zaniedbanie wymiany płynu, czyszczenie soczewek zwykłą wodą z kranu lub zbyt długie ich noszenie. Może to prowadzić nie tylko do uszkodzenia soczewek, ale również podrażnić oczy i spowodować groźne powikłania.

Porady dotyczące noszenia soczewek kontaktowych

Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni poznać kilka zasad, których przestrzeganie uczyni użytkowanie zastępców okularów bardziej bezpiecznym. Przede wszystkim, należy dokładnie zwracać uwagę na wszelkie objawy dyskomfortu, zaczerwienienia, podrażnienia i łzawienia oczu. W takim przypadku należy natychmiast wyjąć soczewki z oczu. Niektórym osobom zdarza się również zapominać o zdjęciu soczewek na noc. Należy o tym pamiętać, ponieważ takie zachowanie może doprowadzić zarówno do uszkodzenia soczewek, jak i wzroku.

Podczas zakładania i zdejmowania soczewek należy pamiętać o odpowiedniej higienie rąk. Dobrze jest przemyć je mydłem i skorzystać z ręcznika, który nie pozostawi na rękach kurzu i innych drobinek. Soczewki należy dokładnie obejrzeć przed założeniem i sprawdzić, czy nie posiadają żadnych uszkodzeń. Wadliwe soczewki stanowią zagrożenie dla oczu.

Panie noszące soczewki kontaktowe nie powinny martwić się o nakładanie makijażu, ponieważ można to robić nosząc soczewki w oczach. Ich producenci zalecają stosowanie antyalergicznych kosmetyków na wypadek wystąpienia reakcji uczuleniowych. Aplikowanie kosmetyków powinno być jednak wykonywane z rozwagą. Podczas rozpylania np. lakieru do włosów, zalecane jest zamknięcie oczu lub lakierowanie przed założeniem soczewek.

Dodaj komentarz