Zdrowotne właściwości kąpieli

Zdrowotne właściwości kąpieli

Kąpiel to bardzo prosty i jednocześnie bardzo istotny zabieg higieniczny w życiu każdego człowieka. Nikt z nas z pewnością nie wyobraża sobie życia bez dostępu do własnej łazienki i korzystania z wanny czy prysznica. Szczęśliwi ci, którzy w swoim domowym zaciszu mogą cieszyć się z takich dobrodziejstw jak masaże wodne podczas kąpieli czy też różnego rodzaju natrysków. W dobie nowoczesnych i coraz bardziej luksusowych rozwiązań, trudno zdać sobie sprawę z tego, że jeszcze nie tak dawno, bo w XIX wieku, ludzie mogli jedynie pomarzyć o podobnych udogodnieniach jakie mamy dzisiaj. Nawet bogate domy czy dwory nie dysponowały osobnym pomieszczeniem przeznaczonym jako miejsce do kąpieli. Posiadano jedynie skromną blaszaną miednicę ustawioną w suterenie.

O plusach wody: kąpiel dla zdrowia

Dziś łazienka jest dla nas czymś normalnym a fakt, że jeszcze kilkaset lat temu ludzie zwyczajnie nie kąpali się, bądź robili to bardzo sporadycznie, może budzić niemałe zdziwienie. Na szczęście poziom dzisiejszej wiedzy na temat higieny znacznie poprawił się, wiemy dokładnie jak zbawienne działanie może mieć chociażby poranny zimny prysznic po niewyspanej nocy. Chłodna woda pobudza krążenie, wzmacnia skórę i rozjaśnia umysł. Zimny prysznic w naszej własnej łazience może mieć więc działanie terapeutyczne. Leczniczy prysznic z silnego strumienia zimnej wody nie tylko poprawia krążenie, ale też sprawia, że do bolących miejsc dociera więcej krwi, miejsca te rozgrzewają się, zaś ból ustępuje. Wieczorem natomiast polecana jest ciepła kąpiel, która pomaga lepiej i szybciej zasnąć. Jednakże i z tym powinniśmy uważać. Powszechnie znane wśród fizjoterapeutów i lekarzy prawo głosi, że ciepło wilgotne wypłukuje z organizmu jony wapnia. Ciepło wilgotne to sposób dostarczania do organizmu energii za pośrednictwem wody. Jony wapnia natomiast są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu. To dlatego czasami po zażyciu gorącej kąpieli czujemy się senni, osłabieni czy wręcz zdarza nam się stracić przytomność. Okazuje się, że w przysłowiu „Zimna woda zdrowia doda” jest zawarte dużo mądrości życiowej.

Zdrowie w łazience: plusy kąpieli

Zapewne każdy z nas odczuwa niebagatelne korzyści, jakie płyną z zażywania kąpieli. Dzięki niej spłukujemy z siebie brud, czujemy się czyści, odświeżeni i zrelaksowani. Podstawowym środkiem myjącym całe ciało jest mydło. Z chemicznego punktu widzenia mydło to sól silnej zasady i słabego kwasu, a więc jest ono substancją alkalizującą. Zmienia pH, czyli odczyn naszej skóry na bardziej zasadowy, co niestety sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Mydło w swej naturze jest również detergentem, czyli środkiem powierzchniowo-czynnym. Zaburza więc naturalną barierę lipidową na naszej skórze. Oprócz tego, dzięki swym właściwościom antybakteryjnym, zaburza naturalną florę bakteryjną naszego organizmu, co sprzyja zaburzeniom i rozwojowi alergii. Dlatego przy wyborze środka myjącego powinniśmy sprawdzić jego skład i pH. Powinno być ono możliwie najbardziej zbliżone do pH naszej skóry, a więc powinno być kwasowe.

Dodaj komentarz