Nie zadowalaj rodziców swoim kosztem

Nie zadowalaj rodziców swoim kosztem

Wielu rodziców traktuje dzieci tak, jakby były ich własnością, przynajmniej do 18. roku życia, ale często przeciąga się to na całe ich dorosłe życie. W takiej sytuacji ważne jest, żeby wyrwać się spod wpływów rodziców jak najszybciej i zacząć budować swoje indywidualne ja. Nigdy nie rezygnuj ze swojego szczęścia, planów na przyszłość czy tego, na co zwyczajnie masz ochotę tylko dlatego, że rodzice mają na Ciebie własny plan.

Rodzice nie wiedzą, czego potrzebuje ich dziecko
Zwykło się uważać dokładnie na odwrót, że to nasi rodzice wiedzą najlepiej, co jest nam najbardziej potrzebne. Niestety wielu rodziców zupełnie nie potrafi słuchać swoich dzieci i jeśli wyraźnie przejawiają one chęć zrobienia czegoś, co rodzicom się nie podoba, są po prostu ignorowane. Nie chodzi tu jednak o zażywanie nielegalnych substancji czy trzymanie się ze szkodliwym środowiskiem, ale o najbardziej przyziemne sprawy, takie jak wybór szkoły o konkretnym profilu, wybór zajęć pozaszkolnych czy nawet wybór znajomych, a w przyszłości partnera czy partnerki życiowej. Mocny i wpływowy rodzic jest w stanie wywrzeć tak silny nacisk na te kwestie, że dziecko bez wahania mu się podporządkuje.

Dziecko powinno być dzieckiem
Są również rodzice, którzy za wszelką cenę chcą robić ze swoich dzieci dorosłych. Każą im czytać niezrozumiałą dla nich literaturę, rezygnować z typowych dla dzieci rozrywek czy odpinać się od starych i wciąż dziecinnych znajomych. Dzieciństwo to jedyny okres w naszym życiu, kiedy mamy możliwość żyć beztrosko i cieszyć się każdym dniem bez poczucia obowiązku czy wyrzutów sumienia. Oczywiście tego wszystkiego dziecko należy nauczyć, ale w dostosowany do jego wieku sposób. Nie narzucajmy dorosłości tym dzieciom, które ewidentnie chcą jeszcze cieszyć się z dzieciństwa i odwrotnie, nie każmy dojrzałym dzieciom na siłę być dziecinnymi.

Twoja uległość z dzieciństwa z Tobą zostanie
Jeśli w dzieciństwie nauczysz się ustępować we wszystkim rodzicom, to przełoży się bardzo mocno na twoje dorosłe życie. Gdy będziesz gotowy rzucić wszystko i jechać pomóc rodzicom w remoncie czy innych pracach, o których wcześniej nawet Cię nie poinformowali, skutecznie utrudnisz, a nawet uniemożliwisz sobie zbudowanie rodziny czy zdrowego związku. Możemy też mieć problem ze zbudowaniem swojej odrębności i już zawsze będziemy przywiązani do naszych rodziców, którym wcale nie będzie zależało na naszym szczęściu, ale na twojej pracy, którą możesz im zaoferować i innych korzyści płynących z trzymania Cię blisko siebie.

Dodaj komentarz