Jak znaleźć czas dla siebie wychowując dziecko?

Jak znaleźć czas dla siebie wychowując dziecko?

Wychowanie dziecka to bardzo trudne zadanie, którego często podejmują się kobiety, pozostawiając nieco w tyle swoją karierę zawodową. Niestety, ciągłe przebywanie z dzieckiem wiąże się z tym, że praktycznie nie mamy czasu dla siebie. Tymczasem każda z nas potrzebuje nieco odpoczynku i oderwania się od codziennych obowiązków. Jak znaleźć czas dla siebie, gdy zostajemy z dzieckiem w domu?

Zabawa i porządki

Obowiązkiem matki jest przede wszystkim opieka nad dzieckiem, które często bywa bardzo aktywne i pełne energii przez cały dzień. W tym czasie nie sposób nawet posprzątać. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w codzienne obowiązki. Nie jest prawdą, że dopiero kilkulatki mogą nam pomagać w domu. Wystarczy, że dziecko ułoży po skończonej zabawie swoje zabawki na miejscu, a mama już będzie nieco odciążona. Z czasem możemy pokazywać dziecku coraz bardziej zaawansowane czynności domowe. Dzieci zwykle świetnie się przy tym bawią, uczą, a mama może cieszyć się większym porządkiem w mieszkaniu.

Poproś o pomoc

Młode mamy często chcą pokazać, że są we wszystkim niezastąpione. Tyle, że czasem naprawdę warto dać się zastąpić. Jeśli tata ma ochotę wziąć po południu dziecko na spacer, warto zostać w domu i zająć się sobą. A może babcia chciałaby zabrać malucha na plac zabaw? Oferowanej pomocy naprawdę nie warto odrzucać. Robienie samemu większości rzeczy może i przynosi satysfakcję, ale również ogromne zmęczenie. Czas, w którym dziecko śpi, mama powinna wykorzystywać na zajmowanie się sobą i zadbaniem o swoje dobre samopoczucie. Tymczasem większość mam w tym czasie chwyta za mop i sprząta mieszkanie. Czasami zwyczajnie nie ma wokół nas osoby, która mogłaby nam pomóc, jednak jeśli taka osoba jest, warto ją o pomoc poprosić. Być może sama jej nie oferuje, bo nie chce się narzucać lub nie chce ingerować w samodzielne życie matki malucha.

Coś za coś

Warto zdać sobie sprawę z tego, że nie możemy mieć w życiu jednocześnie wszystkiego. Jeśli wybieramy wieczór przed telewizorem, to nie będziemy mieć idealnie posprzątanego mieszkania. Jeśli zaś wieczorami chcemy oddać się gotowaniu, to nie będziemy miały czasu na czytanie książek. Czas własny dla matek jest bardzo, ale to bardzo ograniczony. Dlatego też warto dobrze przemyśleć, co chcemy w nim robić i ustalić pewnego rodzaju priorytety. Postawmy na to, co sprawia nam przyjemność – w końcu nikt nie jest w stanie funkcjonować jedynie dla dziecka, pomimo iż bardzo je kochamy i chcemy, aby było mu jak najlepiej.

Dodaj komentarz