Olejek jojoba w roli głównej – czym jest i jak działa?

Olejek jojoba w roli głównej – czym jest i jak działa?

Używanie olejków w codziennej pielęgnacji jest obecnie bardzo popularne. Mamy do wyboru olejki do demakijażu, do włosów, do całego ciała, a także olejki typu all-in-one, nadające się do całościowej pielęgnacji ciała i włosów. Ze względu na różnorodność zastosowań oraz składników, wybór tego jedynego nie jest prosty. Istnieje jednak olejek, który może zdziałać cuda zarówno dla skóry, cery i dla włosów – olejek jojoba.

Olejek jojoba możemy znaleźć w składzie wielu kosmetyków, ale stosowany samodzielnie również przynosi niesamowite efekty. Jest on jednym z olejków typu all-in-one. Może być stosowany jako środek nawilżający, nadający połysk włosom, do demakijażu lub w pielęgnacji skóry po oparzeniach słonecznych.

Czym jest olejek jojoba?

Olejek jojoba tak naprawdę jest woskiem, wytwarzanym z rośliny simmondsia chinesis. Jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Bardzo często dodawany jest do balsamów do ciała, kremów nawilżających do twarzy, szamponów oraz odżywek do włosów. Możemy spotkać się z dwoma rodzajami olejków jojoba: organicznym i nieorganicznym. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim sposób uprawiania. W przypadku olejku organicznego rośliny uprawiane są przy użyciu zrównoważonych praktyk, zapewniających roślinie zdrowe, bogate w składniki odżywcze środowisko. Ponadto posiada on certyfikat USDA (United States Department of Agriculture), który daje gwarancję ekologicznej uprawy. Natomiast w przypadku olejku nieorganicznego rośliny uprawiane są przy użyciu konwencjonalnych metod, wykorzystujących pestycydy oraz inne nawozy syntetyczne.

Olejek jojoba stosowany na skórę twarzy i ciała

Olejek jojoba ma mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów, które w znaczny sposób przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, w tym witaminę A, witaminę E, witaminę F i fitosterole. Jakie dokładnie korzyści przynosi?

  • Nawilża suchą skórę

Olejek jojoba wykazuje dogłębnie nawilżające właściwości, dzięki zdolności działania w sposób podobny do naturalnych olejów wytwarzanych przez naszą skórę. Najlepiej stosować go zaraz po oczyszczeniu, aby lepiej się wchłonął. Możemy go również dodać do naszego ulubionego kremu. Wcześniej jednak musimy upewnić się, że jest to krem na bazie olejków, ponieważ nie połączy się on z kremem na bazie wody.

  • Zmiękcza skórki

Olejek jojoba zmiękcza i łagodzi skórki wokół paznokci. Wystarczy wmasować jego niewielką ilość w paznokcie i całe dłonie. Oprócz miękkich skórek uzyskamy nawilżone i zregenerowane dłonie.

  • Nawilża suche i spierzchnięte usta

Niezależnie od sposobu aplikacji – w balsamie do ust czy samodzielnie – koi suche i spierzchnięte usta. Olejek bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając na ustach tłustej warstwy.

  • Łagodzi oparzenia słoneczne

Zawarta w olejku jojoba witamina E pomaga zmniejszyć stan zapalny i przyspiesza regenerację komórek. Dzięki temu jest doskonałym środkiem na oparzenia słoneczne.

  • Działa antybakteryjnie

Kontrolując produkcję naturalnego oleju naszej skóry oraz zapobiegając rozwojowi bakterii, olejek jojoba pomaga w walce z trądzikiem. Wystarczy nakładać olejek na podatne na trądzik miejsca dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

  • Dodaje cerze blasku

Powodem matowej skóry jest najczęściej jej odwodnienie. Zwiększając jej nawilżenie olejek jojoba sprawia, że skóra przybiera naturalny blask.

  • Przeciwdziała efektom starzenia

Olejek jojoba pomaga przyspieszyć regenerację komórek, spłycając zmarszczki. Wszystko to dzięki kompleksowi witamin z grupy B oraz witaminie E, które zwalczają wolne rodniki i naprawiają uszkodzenia komórek.

  • Idealny do demakijażu

Używają olejku jojoba do demakijażu usuwamy brud, nie pozbawiając przy tym skóry jej naturalnych olejków.

Olejek jojoba w pielęgnacji włosów

Stosowany samodzielnie lub dodany do odżywki, olejek jojoba chroni włosy przed wysuszeniem, łamaniem i rozdwajaniem się końcówek. Nie sprawdzi się jednak przeciw puszącym się włosom.

Dzięki kwasom tłuszczowym oraz witaminom, stosowanie olejku jojoba jest świetną kuracją dla suchych włosów. Wmasowany w świeżo umyte włosy sprawia, że stają się one widocznie bardziej nawilżone. Poza tym sprzyja wzrostowi włosów i sprawia, że są one mniej podatne na wypadanie.

Czy istnieją skutki uboczne stosowania olejku jojoba?

Choć dla większości z nas bezpośrednie stosowanie olejku jojoba na skórę jest bezpieczne, to jednak u niektórych może on wywołać reakcje alergiczne, takie jak wysypka czy drobne zaczerwienienie skóry. Dlatego przed pierwszym użyciem olejku należy przetestować go na niewielkim fragmencie skóry. Jeżeli w ciągu kilku minut nie wystąpią żadne niepożądane reakcje, możemy spokojnie stosować go stosować.

Dodaj komentarz