Pogrzeb świecki – na czym polega i jak wygląda?

Pogrzeb świecki – na czym polega i jak wygląda?

Pogrzeb bliskiej osoby jest jednym z najsmutniejszych wydarzeń, z którym w swoim życiu musi zmierzyć się większość osób. Mimo głębokiego smutku i żałoby trzeba jednak zorganizować pogrzeb, który stanowi ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Większość osób z racji wyznawanej wiary decyduje się na tradycyjny, katolicki pochówek, który odbywa się na cmentarzu i prowadzony jest przez księdza. Co jednak w sytuacji, gdy zmarły miał inną wolę i nie chce być pochowany w tradycyjny sposób lub utożsamiał się z inną religią niż katolicka? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być pogrzeb świecki. Na czym polega pogrzeb świecki i jak on przebiega? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Na czym polega pogrzeb świecki?

Tego rodzaju pochówek jest pozbawiony wszelkich obrzędów i symboli religijnych. Na pogrzebie świeckim nie uświadczymy księdza i nie jest przeprowadzana msza święta, która poprzedza pochówek na cmentarzu. Na zorganizowanie pogrzebu świeckiego najczęściej decydują się osoby, które wiedzą, że ich bliski był niewierzący lub nie chciał, aby w jego pogrzebie uczestniczył ksiądz. Taka forma pochówku to też dobre rozwiązanie, jeśli osoba zmarła wyznawała inną religię niż chrześcijańska. Pogrzeb świecki prowadzony jest przez Mistrza Ceremonii, który szczegółowo ustala z rodziną zmarłego przebieg uroczystości.

Jak wygląda pogrzeb świecki?

Przed pogrzebem świeckim Mistrz Ceremonii prowadzi rozmowy z rodziną, aby dowiedzieć się, jak ma wyglądać cała ceremonia pochówku. Taka osoba jest delikatna, cierpliwa i potrafi wesprzeć osoby, które przezywają głęboką żałobę i czują ogromny ból związany ze stratą bliskiej osoby. Pogrzeb świecki wiążę się z pochowaniem zmarłego na cmentarzu komunalnym, a ceremonia może wyglądać różnie. Przebieg świeckiego pochówku zależy od inwencji Mistrza Ceremonii oraz woli zmarłego i jego rodziny. Ceremonia może trwać chwilę np. 15 minut lub godzinę, wszystko zależy od potrzeb rodziny zmarłego.

Na pogrzebie świeckim można wygłosić mowę. Wygłasza ją Mistrz Ceremonii i ma to na celu pożegnanie zmarłego. Taka ceremonia pozwala na elementy dodatkowe takie jak indywidualna oprawa muzyczna lub przemowa członka rodziny. Zakład pogrzebowy Grudziądz pomaga w zorganizowaniu pogrzebu świeckiego zgodnie z oczekiwaniami rodziny zmarłego. Jeśli nie chcesz brać na swoje barki całego ciężaru organizacji pogrzebu świeckiego, to skorzystanie z profesjonalnej pomocy będzie najlepszym rozwiązaniem. Zakład pogrzebowy zajmie się organizacją ceremonii zgodnie z ostatnim życzeniem zmarłego.

Dodaj komentarz