Każdy terapeuta powinien od czasu do czasu popracować także z własnym ciałem. Poznajcie zatem niezwykle proste ćwiczenie, które w znaczącym stopniu umożliwia zwiększenie świadomości swojego ciała i odzyskanie z nim kontaktu poprzez uwrażliwienie na odczucia fizyczne. Dodatkowo ćwiczenie to trenuje umysł i przynosi korzyści w postaci uwolnienia od nagromadzonego stresu i relaksacji ciała.
Przegląd ciała
Ćwiczenie to bywa także nazywane badaniem lub skanowaniem ciała. Poniżej instrukcja jak je wykonać:
1. Połóż się na plecach w wygodnym i ciepłym miejscu (lepiej niech nie będzie to łóżko, ponieważ będzie to sprzyjało zasypianiu a nie o to chodzi). Podczas wykonywania ćwiczenia miej także otwarte oczy (nie jest to wymóg ale ułatwia koncentrację).
2. Przez kilka chwil skup się na swoim oddechu. Może to być minuta, może to być 10 oddechów. Zauważ jak oddech wędruje po Twoim ciele, czy unosi Ci się brzuch, klatka piersiowa itd.
3. Następnie niech Twoja uwaga rozszerzy się i obejmie fizyczne doznania w całym ciele, poczuj jak Twoje skóra dotyka ubrania oraz poczuj miejsca gdzie ciało styka się z podłożem.
4. Ćwiczenie polega na koncentrowaniu uwagi na poszczególnych częściach ciała i uświadamianiu sobie odczuć i doznań (lub ich braku) w tych rejonach. Twoim celem nie jest relaksacja, może ona się spontanicznie pojawić i jeśli tak się stanie to dobrze, jeśli nie to też w porządku. Celem jest po prostu uświadomienie sobie tego, co czujesz (może to być ciepło, zimno, mrowienie, dyskomfort, ból, inne doznania lub ich brak). Nie próbuj wywoływać tych odczuć ani nie zastanawiaj się co one znaczą lub dlaczego nic nie czujesz. Czasami ćwiczenie to może wywoływać u Ciebie opór, szczególnie w sytuacji gdy odczuwasz nudę, dyskomfort czy nawet ból. Nie rób go wtedy na siłę. Możesz spróbować pobyć chwilę z uczuciem dyskomfortu i za każdym razem wydłużać ten czas. Wszystko co się pojawia jest w porządku. Cały przegląd ciała może zająć Ci 5-40 minut, tyle ile potrzebujesz w danym momencie.
5. Skanowanie zaczynamy od lewej stopy. Obejmuj uwagą po kolei każdy palec i uświadamiaj sobie co tam czujesz. Zbadaj uwagą śródstopie, piętę, wierzch stopy, kostkę. Jeśli znasz dobrze anatomię możesz badać także poszczególne kości i stawy. Następnie przechodź uwagą wyżej, do łydki, kolana uda. Potem w ten sam sposób zeskanuj prawą nogę. Następnie przejdź do miednicy, skupiając się na wszystkich jej częściach. Dalej przejdź do dolnej części brzucha i pleców, górnej ich części, klatki piersiowej i barków. Dłonie skanuj tak jak stopy, palec po palcu, potem przejdź do ich wewnętrznej i zewnętrznej strony, do przedramion, łokci i ramion. Następnie ponownie przejdź do barków kierując się w stronę karku i szyi. Każdemu nowemu obszarowi poświęcaj chwilę uwagi i badaj co tam czujesz. Na końcu zeskanuj twarz, żuchwę, jamę ustną, wargi, nos, policzki, uszy, oczy i czoło a następnie całość głowy.
6. Jeśli umysł będzie Ci uciekał i odpływał podczas tego ćwiczenia (a będzie i to normalne), po prostu wróć do kontynuowania ćwiczenia, nie karć się za to.
7. Na koniec skieruj uwagę znów na ciało jako całość i poczuj jak Twój oddech swobodnie płynie.
Kolejność i zasady nie są aż tak istotne, przegląd ciała można wykonywać o różnych porach dnia. Jeśli przysypiasz możesz spróbować wykonać go w pozycji siedzącej i z otwartymi oczami. Można go wykonać także tuż przed snem by się zrelaksować.
Być może ktoś z Was wykonuje już przegląd ciała i chciałby podzielić się wrażeniami? Czy sądzicie, że warto byłoby nauczyć tego ćwiczenia Waszych pacjentów?
Innym sposobem zwiększania świadomości swojego ciała jest także regularny wysiłek fizyczny oraz częste poddawanie się masażom 🙂 Także do dzieła!