Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa to wielkie wydarzenie dla kobiety, często naznaczone dużymi emocjami. Kobiety, które są młode i mają obawy przed wizytą u ginekologa, powinny udać się do sprawdzonego miejsca, w którym pracuje ginekolog o dobrym podejściu do pacjentów. Wizyta u ginekologa może być szczególnie niekomfortowa dla kobiet, które są dziewicami. Zazwyczaj badaniu towarzyszy wtedy ból, ponadto należy pamiętać o tym, aby poinformować koniecznie ginekologa o tym, że nie odbyło się jeszcze stosunku seksualnego.
W przeciwnym wypadku lekarz ginekolog bezwiednie przerwie błonę dziewiczą i jeśli nam na niej zależy, konieczne jest przeprowadzenie badania bez pomocy wziernika. Jeśli pojawiają się głębsze problemy i konieczne jest bardziej skomplikowane leczenie, wtedy niestety błona dziewicza i jej problem schodzą na dalszy plan i zostaje ona przerwana. Każda wizyta u lekarza ginekologa powinna przebiegać w spokojnej atmosferze. Kobieta, która odczuwa dyskomfort w trakcie rozmowy z ginekologiem zazwyczaj ma problem z badaniem, bo kiedy jest napięta, lekarz może mieć trudności z zaaplikowaniem wziernika.
Podczas wizyty u lekarza ginekologa należy pamiętać o tym, aby poinformować go o wszystkich swoich wątpliwościach i pytaniach, a także powiedzieć mu o problemach zdrowotnych, które były naszym udziałem. Warto wiedzieć, że wizyta będzie znacznie bardziej komfortowa jeśli kobieta ubierze się w spódnicę – znacznie szybciej przebiegać będzie rozbieranie się do badania i ubieranie się. W każdym gabinecie ginekologicznym istnieje możliwość skorzystania z łazienki.
Znajduje się tam żel do higieny intymnej, którego można użyć przed badaniem aby czuć się bardziej komfortowo. Kiedy już pierwsza wizyta u ginekologa będzie za tobą, ginekologia powinna być oddziałem odwiedzanym przez ciebie średnio raz na rok lub raz na dwa lata w sytuacji gdy nie masz problemów ze zdrowiem. Jeśli natomiast odczuwasz jakieś dolegliwości, powinnaś zgłosić się do ginekologa jak najszybciej – dotyczy to bolesnych miesiączek, dziwnych upławów, bólu, zaniku jajeczkowania i innych problemów.”