Według danych statystycznych spędzamy średnio 4 godzinny dziennie oglądając telewizję. Przed ekranem komputera spędzamy 6 godzin, a nawet więcej. Na tak duże wskaźniki w wielu przypadkach wpływ ma obecna sytuacja – epidemia zmusiła nas do pozostania w domach i część osób przeszła na zdalny tryb pracy. Poza pracą szukamy różnych form rozrywki, ale zazwyczaj wygrywa telewizja lub smartfon. To wszystko negatywnie wpływa na nasze oczy, które zwłaszcza teraz potrzebują odpoczynku. Sprawdź, jak dbać o wzrok.
Skoro mowa o odpoczynku, zaczniemy właśnie od niego. Postaraj się wygospodarować chociaż 30-60 minut dziennie, w których zupełnie oderwiesz wzrok od wszelkich ekranów. W tym czasie zrób sobie kawę, usiądź wygodnie na kanapie i zamknij oczy chociaż na kilka minut. Potem patrz w dal… Dlaczego? Oczy najlepiej czują się wtedy, kiedy obserwujesz obiekty z dalszej odległości. Wyjrzyj przez okno i popatrz na zmieniającą się przyrodę – twoje oczy poczują ulgę.
Podczas spędzania długiego czasu przed ekranem pamiętaj o mruganiu. Jest to naturalny sposób na nawilżenie oczu, o którym wiele osób zapomina. Choć brzmi to dziwnie, duże skupienie podczas pracy przy komputerze sprawia, że nasze powieki „wyłączają się”. Jeżeli właśnie Ciebie dotyczy ten problem warto zaopatrzyć się w specjalny preparat, tzw. „sztuczne łzy” – możesz szybko nawilżyć oczy kiedy poczujesz, że są przemęczone.
Kolejnym sposobem, aby zadbać o wzrok jest stosowanie tzw. zerówek. Nawet jeżeli nie masz wady wzroku, kup okulary „0” ze specjalną powłoką antyrefleksyjną. Takie soczewki zatrzymają sporą dawkę promieniowania niebieskiego, emitowanego przez ekrany, zwłaszcza w smartfonach, a jest ono bardzo szkodliwe dla oczu. Wiele nowoczesnych sprzętów posiada funkcję filtru światła niebieskiego – jeżeli twój smartfon jest w nią wyposażony, koniecznie z niej skorzystaj.
Ważną kwestią jest także wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywasz. Jeżeli nie będziesz dbał o wymianę powietrza, Twoje oczy będą ulegały wysuszeniu i podrażnieniom.
Powinieneś dbać o wzrok również podczas czytania książek – choć jest to dużo zdrowsze dla Twoich oczu niż wpatrywanie się w ekran czytnika czy smartfonu, warto znać kilka zasad zapobiegających ich przemęczeniu. Przede wszystkim zadbaj o źródło światła, które powinno być równomierne w całym pomieszczeniu. Najlepiej byłoby, gdybyś do lektury zasiadał w ciągu dnia. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości i położenia – książka powinna znajdować się ok. 30-40 cm od oczu bezpośrednio przed twarzą. Nie należy patrzeć na tekst pod zbyt dużym kątem.