Jak znaleźć motywację i czas na naukę angielskiego?

Brak czasu to najczęstsza wymówka osób, które twierdzą, że chciałyby nauczyć się angielskiego, ale w nawale pracy i innych zajęć nie mogą sobie na to pozwolić. W rzeczywistości nauka języka obcego kojarzy się im z czymś trudnym i monotonnym, na co trzeba poświęcać całe godziny, by przynosiła efekty. Takie podejście nie tylko demotywuje, ale sprawia, że nawet nie podejmujemy prób wygospodarowania czasu na naukę angielskiego, sądząc, że to nie dla nas lub odwlekamy podjęcie decyzji o nauce w czasie.

Jak znaleźć motywację i chęć do nauki angielskiego?

Silna motywacja to najlepszy sposób na znalezienie czasu na naukę języka obcego nawet jeśli jesteśmy bardzo zapracowani. Zmotywować może wiedza na temat przyszłych korzyści, jakie nauka języka angielskiego przyniesie. Można sobie je wypisać na kartce. Osobom z pamięcią wzrokową łatwiej będzie sobie te korzyści przyswoić i sięgać do nich ponownie w chwilach ewentualnego zwątpienia, by motywować się na nowo. Przykładowa lista takich korzyści może wyglądać następująco:

– znajomość angielskiego ułatwia znalezienie lepszej pracy,

– możliwe staje się poznawanie dzieł literatury czy filmu w oryginale,

– komunikacja z ludźmi w czasie zagranicznych podróży przychodzi z łatwością.

To tylko wybrane korzyści, których świadomość pomoże zmotywować się do nauki angielskiego. Często jednak jest to niewystarczający czynnik motywujący. Aby motywacja była silna i zrodziła chęć do nauki, musimy wybrać takie metody przyswajania języka obcego, które nie zdezorganizują nam całego dnia, a do tego przyniosą szybkie efekty. Najlepszą bowiem motywacją do dalszej nauki czegokolwiek są drobne sukcesy i świadomość, że nasza praca przynosi konkretne rezultaty. Odpowiednio zmotywowany człowiek, którego wiedza szybko się poszerza, jest w stanie tak zorganizować sobie dzień, by wygospodarować czas na naukę, która przestaje być obowiązkiem, a zaczyna być pasją.

Jak można uczyć się angielskiego będąc zapracowanym?

Możliwości efektywnej nauki języka jest dużo i wcale nie musimy poświęcać jej wiele czasu, żeby przynosiła pozytywne rezultaty. Już kilkanaście minut dziennie może przynieść konkretne efekty. Zacząć można od samodzielnej nauki słówek. Najlepiej jeśli nie będą one przypadkowe, ale słówka w zdaniach. Nauka słówek w kontekstach, w jakich występują i w jakich potem będziemy z nich korzystać, jest bardziej efektywna, niż bezmyślne wkuwanie ich na pamięć. Na początku wystarczy jedno zdanie dziennie. Może to być zdanie wybrane z angielskiego tekstu zamieszczonego w internecie czy z tekstu piosenki, którą lubimy. Oczywiście, żeby zrozumieć znaczenie całego zdania, trzeba je sobie przetłumaczyć. Słuchanie tych samych piosenek w drodze do pracy, czy w chwili relaksu ugruntuje znajomość poznanych słów i oswoi z ich brzmieniem. W ten sposób nabierzemy ochoty na poznawanie języka i dalszą naukę, którą może pogłębić kurs języka angielskiego, dostępny obecnie w wielu formach, także online.

Co jeszcze może zmotywować do nauki angielskiego?

Warto osłuchać się z językiem oglądając filmy, najlepiej z napisami, a także czytać zagraniczne fora czy blogi oraz ze słownikiem tłumaczyć teksty piosenek. Największą motywacją do tego będzie wybór takich utworów, które lubimy, czy wykonawców, których słuchamy. Nagle po doświadczeniach z tłumaczeniem znanej piosenki okaże się, że możemy odkryć jej sens i zauważyć, że posiada konkretny tekst. Takie drobne sukcesy bardzo motywują do dalszej nauki. Bardzo ważne są też konwersacje po angielsku, podczas których będziemy mieli możliwość rozwijać naszą wiedzę w praktyce. Na początku można uczestniczyć w takich konwersacjach poprzez komunikatory internetowe, by po zdobyciu już pewnego doświadczenia i przyswojeniu słownictwa zastosować konwersacje po angielsku w praktyce podczas podróży zagranicznej. Aby mieć wystarczającą motywację do tego, warto poszukać na forach ludzi, których interesuje ta sama tematyka, co nas np. fanów tych samych zespołów, których słuchamy, z którymi można wymieniać się doświadczeniami z koncertów. Nic tak nie pomaga w nauce, jak zainteresowanie tematem. Nie potrzeba wówczas dodatkowej motywacji. W dalszym etapie dobrym pomysłem może być też kurs języka angielskiego podczas urlopu, np. na obozach językowych czy specjalnie organizowanych kursach dla biznesu w szkołach językowych w różnych krajach.

Co zrobić, aby powstałej motywacji do nauki angielskiego nie stracić?

Drobne porażki mogą czasem podziałać demotywująco. Jeśli uczymy się czegoś nowego, a potem w praktyce okazuje się, że nasza wiedza jest niewystarczająca lub pamięć zawiedzie, niektórzy się poddadzą i ich chęć do nauki osłabnie. Dzieje się tak wtedy, gdy motywacja nie była wystarczająca lub wytworzona została pod wpływem presji, czy zbyt wysokich oczekiwań. Aby jej zupełnie nie zatracić, najlepiej potraktować to niefortunne doświadczenie jako jeszcze jedną lekcję, która była potrzebna, aby w końcu doprowadzić do sukcesu. Metoda małych kroków potrafi czynić cuda, a motywacja budowana stopniowo w oparciu o budzące się tematem zainteresowanie nigdy nie osłabnie.

Znalezienie czasu na naukę języka angielskiego nie jest trudne, jeśli znajdziemy wystarczającą motywację i poznamy najlepsze dla nas metody, które pomogą przyswoić język w sposób bezstresowy i urozmaicony. Obecne technologie umożliwiają przyswajanie wiedzy praktycznie przez całą dobę. Nauka języka angielskiego w ciekawych formach dostosowanych indywidualnie do osoby pragnącej się uczyć, może stać się jej pasją, na którą z pewnością znajdzie nie tylko motywację, ale i czas.

Dodaj komentarz