Wizyty u lekarza weterynarii bywają bardzo stresujące zarówno dla opiekuna, jak i dla czworonoga! Nowe miejsce, duża ilość zapachów innych zwierząt oraz leków, czy wykonywanie nie zawsze komfortowy dla zwierzęcia zabiegów sprawiają, że psy omijają daną lokalizację szerokim łukiem! Nie musi tak być! Dowiedz się, jak sprawić, by wizyty w gabinecie weterynaryjnym stały się przyjemne.
Dlaczego warto oswajać psy z wizytami u weterynarza?
Zestresowany i spięty w gabinecie weterynaryjnym czworonóg to problem zarówno dla opiekuna, jak i dla lekarza weterynarii. Zaniepokojone zwierzę może stać się agresywne, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich osób przebywających z nim w pokoju badań. Pamiętaj, że nawet Twój łagodny i kochający pupil może zranić cię, gdy będzie się panicznie bał.
Ważną kwestią jest także możliwość wykonania pełnego badania klinicznego, a co za tym idzie właściwej diagnostyki chorób! Zestresowane zwierzę napina mięśnie, co sprawia, że w wielu przypadkach niemożliwe jest prawidłowe omacanie jamy brzusznej. Lekarz weterynarii nie może wtedy wyczuć macicy, jelit, czy pęcherza moczowego Twojego psa.
Wyrzut hormonów stresu czyli głównie kortyzolu może także częściowo wpływać na wyniki badania krwi! Co ciekawe, szczególnie u kotów obserwuje się wyraźny wzrost poziomu glukozy.
Jak zachowuje się zestresowane zwierzę?
Pies, który odczuwa stres prezentuje sygnały uspokajające, do których należą oblizywanie czy ziewanie. Czworonóg może się kulić i odsuwać od lekarza weterynarii. W skrajnych przypadkach prezentuje zęby i warczy oraz próbuje kogoś ugryźć. Pies może także:
- popiskiwać,
- drżeć lub oddać mocz.
Jak oswoić psa z gabinetem weterynaryjnym?
Prace nad spokojnymi wizytami w przychodniach weterynaryjnych warto zacząć już ze szczeniakiem! Wybierając się na pierwsze wizyty, zabierz ze sobą wyjątkowo smaczne przysmaki. Podawaj je spokojnemu szczeniakowi w poczekalni, a także pozwól, by został nimi poczęstowany przez pracowników lecznicy. Może to być zarówno recepcjonistka, technik, jaki i sam lekarz weterynarii.
Jeżeli widzisz że Twój czworonóg nie czuję się komfortowo, staraj się przychodzić z nim do gabinetu bez wyraźnego powodu. Wybierzcie się wspólnie po preparat przeciwpchelny, tabletkę na odrobaczenie albo szampon. W niektórych przychodniach w poczekalni znajdują się wagi dla zwierząt i w takiej sytuacji można wchodzić tam, by skontrolować przyrosty masy ciała psa. Zawsze nagradzaj swojego psa pysznym smakołykiem!
Pamiętaj, że zestresowanego psa najlepiej zabierać na wizyty w mniej obleganych godzinach np. przed południem. W ten sposób unikniecie długiego czekania w poczekalni z innymi zestresowanymi zwierzętami. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie się tam w dwie osoby. Twój pies może wtedy spacerować w pobliżu lecznicy, gdy druga osoba zajmuje wam kolejkę.
Środki uspokajające dla psów
W niektórych przypadkach (zawsze po konsultacji z lekarzem weterynarii) możesz zastosować u swojego psa preparaty uspokajające. Najlepiej zacząć od naturalnych środków na bazie ziół, które wyciszają oraz poprawiają nastrój czworonoga. Co ważne, należy zacząć podawać je kilka dni przed stresującą sytuacją, czyli nie tylko przed wizytą u lekarza weterynarii, ale także przed długim transportem, sylwestrem lub pobytem w hotelu dla psów. W skrajnych przypadkach u psów stosuje się także silniejsze leki psychotropowe, które należy łączyć z terapią behawioralną prowadzoną pod kontrolą dobrego specjalisty.
Co oprócz wizyty u lekarza stresuje psy?
Sytuacje, które wywołują w psach lęk to także:
- głośne odgłosy,
- jazda samochodem lub innym środkiem komunikacji,
- duża ilość nieznanych osób,
- nowe miejsca,
- pojawienie się dziecka lub długa nieobecność właścicieli.
Z tymi problemami również można sobie poradzić, stosując odpowiednie techniki.
Dzięki odrobienie wysiłku włożonego w zapoznanie czworonoga z gabinetem weterynaryjnym oraz pozytywnym bodźcom, jakimi są nagrody Twój pies z większym spokojem zniesie czas w poczekalni oraz wszystkie badania. To coś do czego naprawdę warto dążyć!