Żywienie psów na różnych etapach życia

Żywienie psów na różnych etapach życia

Żywienie psów to jeden z najważniejszych elementów wpływających na ich zdrowie oraz dobrą kondycję! Specjaliści z zakresu dietetyki weterynaryjnej określili, jakie zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze mają czworonogi z różnych grup wiekowych. Jak prawidłowo żywić czworonoga w różnych okresach jego życia?

Jak żywić szczeniaka?

Młode psy potrzebują więcej energii oraz białka niż osobniki dorosłe. Ich prawidłowy rozwój wymaga także zwiększonej ilości witamin i minerałów. Chcąc zapewnić swojemu pupilowi prawidłowy wzrost stosuj dobrze zbilansowaną i pełnowartościową karmę dobrej jakości. Takie produkty zapewniają małym zwierzętom wszystko, czego potrzebują i zwykle nie ma konieczności podawania żadnych suplementów diety.

Początkowo karm małego psa 3-4 razy dziennie, a gdy skończy 6 miesięcy zdecyduj się na dwa lub jedno karmienie dzienne. Produkty dla szczeniąt stosuj aż do ukończenia 12 miesiąca życia, a w przypadku ras dużych i olbrzymich nawet do 18-24 miesiąca życia.

Czego potrzebują dorosłe psy?

Dorosłe czworonogi potrzebują minimum 18% białka w suchej masie karmy, z czego przynajmniej 6% powinno być pochodzenia zwierzęcego! W przypadku tłuszczu zawartość może wynosić od 5 do nawet 40%. Specjaliści nie określili natomiast dokładnego zapotrzebowania psów na węglowodany.

W składzie karmy poszukuj głównie dużej zawartości mięsa, ale nie zapominaj, że dodatek warzyw, owoców oraz ziół pozytywnie wpływa na działanie przewodu pokarmowego Twojego pupila. U ras dużych i olbrzymich warto stosować produkty z dodatkiem substancji wspomagających pracę stawów jak:

  • omułek nowozelandzki,
  • siarczan chondroityny lub glukozamina.

Zmiany zapotrzebowania żywieniowego u suk w ciąży

Suka jest w ciąży przez około 63 dni. Okres ten dzieli się na trzy trymestry po 21 dni lub opisuje tygodniami. Przyjmuje się, że w ciągu pierwszych czterech tygodni zapotrzebowanie na składniki pokarmowe nie zmienia się. Od piątego lub szóstego tygodnia suka powinna jednak otrzymywać większe ilości białka, a minimalna węglowodanów to 18% suchej masy. U samicy w drugiej połowie ciąży występuje także wzrost zapotrzebowania na:

  • żelazo,
  • cynk,
  • fosfor oraz wapń.

Suczka w okresie laktacji

Samica psa karmi młode przez około 8 tygodni, a szczyt laktacji przypada między trzecim, a piątym tygodniem od porodu. W tym czasie suczka wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na kalorie, a zbyt mała gęstość kaloryczna posiłków może doprowadzić do:

  • spadku masy ciała,
  • zmniejszenia produkcji mleka lub całkowitego zatrzymania laktacji.

Karmienie psów aktywnych i sportowych

Jeżeli Twój pies jest zwierzęciem o zwiększonym poziomie aktywności, musisz stosować u niego specjalnie dopasowaną karmę o wysokiej zawartości białka oraz energii! W takich produktach ważna jest także zawartość tłuszczu, który pozytywnie wpływa na smakowitość posiłków. Tymczasem np. zawody i związany z nimi stres mogą hamować normalny apetyt Twojego pupila.

Co powinien jeść senior?

Na rynku zoologicznym znajdują się karmy przeznaczone dla psów powyżej 7 roku życia, ale tak naprawdę karma dla psiego seniora powinna zostać dobrana indywidualnie do jego stanu zdrowia. U wielu psów w starszym wieku zdarzają się bowiem zaburzenia pracy wątroby, czy nerek, które wymagają właściwej diety.

Przyjmuje się jednak, że w diecie seniora powinno być min. 18% białka oraz:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • przeciwutleniacze,
  • dodatek witaminy C oraz witaminy E.

Specjalne wymagania żywieniowe

Każdy pies jest inny, dlatego istnieją różnego typu karmy, które uwzględniają specjalne wymagania niektórych pupili. Są to produkty dla psów z:

  • problemami skórnymi,
  • wrażliwym przewodem pokarmowym,
  • nadwagą albo alergiami.

Na rynku dostępne są także karmy dla psów bez glutenu, które stosuje się np. u seterów irlandzkich cierpiących na genetyczną nietolerancję tego składnika, która pojawia się u nich w wieku około 6 miesięcy i objawia się biegunkami oraz zmianami skórnymi.

Jeżeli nie jesteś pewien jak i czym żywić swojego ulubieńca, skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

Dodaj komentarz