Pojezierze Drawskie. Spływ kajakowy rzeką Drawą

Pojezierze Drawskie. Spływ kajakowy rzeką Drawą

DRAWA – NAJPIĘKNIEJSZA RZEKA POJEZIERZA DRAWSKIEGO.

Drawa jest dopływem Noteci, której źródło, znajduje się w okolicach wsi Zdroje, sołectwo Ogrodno, niedaleko Połczyna Zdroju. Jej długość jest równa 185,9 km. Drawa przepływa przez region Pojezierza Drawskiego, Równinę Drawską, a także Pojezierze Wałeckie i Kotlinę Gorzowską.

SZLAK PAPIESKI NA RZECE DRAWIE. KAJAKIEM PO POJEZIERZU DRAWSKIM.

Na Drawie został wytyczony szlak kajakowy im. Ks. Kard. Karola Wojtyły. Rozpoczyna się on w Czaplinku nad jeziorem Drawsko, a swój koniec ma w miejscowości Krzyż Wielkopolski, która położona jest na terenie powiatu czarnecko – trzcianeckiego. Będąc w Krzyżu, możemy się wybrać do Drawieńskiego Parku Narodowego. Warto również wiedzieć, że miasteczko to, pierwotnie stanowiło, rodzaj osady kolejowej.

Natomiast Czaplinek, po niemiecku Tempelburg, to miejscowość, w której z pewnością zrozumiemy, dlaczego jezioro Drawskie, ma prawo konkurować z urodą największych jezior mazurskich. Powierzchnie jego zwierciadła, obliczono na 1781,5 ha.

W Czaplinku, znajduje się trzynastowieczny kościół pw. Świętej Trójcy, neoromański kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, cmentarz żydowski oraz wiele innych miejsc, wartych zwiedzenia, z których na szczególną uwagę może zasługiwać, dawny budynek warsztatowo-mieszkalny przy ul. Studziennej 2 oraz ratusz z 1845 roku, znajdujący się w obrębie, zabytkowego układu urbanistycznego, śródmieścia Czaplinka.

Odwiedzając stronę domową miasta Czaplinek pod adresem internetowym https://www.czaplinek.pl/ , łatwo będziecie się mogli państwo zorientować w szczegółach, dotyczących miejsc noclegowych, odbywających się tam aktualnie imprez, lokalizacji restauracji i pubów, gospodarstw agroturystycznych oraz innych interesujących was rzeczy. Wśród osób, które preferują spływy kajakami, jako najlepszy rodzaj rozrywki dostępnej dla nich latem, panuje przekonanie, że szlak papieski, na rzece Drawie, jest najpiękniejszym ze szlaków kajakowych w całej Polsce.

UROKI JEZIORA DRAWSKIEGO I JEGO OKOLIC.

Pierwsze, historyczne sygnały, dotyczące jeziora Drawskiego, odnotowuje się na rok 1286. Jezioro to, jest drugim co do głębokości jeziorem w Polsce. Pierwsze miejsce zajmuje, wschodniosuwalska Hańcza.

Na jeziorze Drawskim, znajduje się 12 wysp, których nazwy brzmią dość zabawnie:

  • Lelum,
  • Polelum,
  • Mokra,
  • Środkowa,
  • Zachodnia,
  • Bagienna,
  • Samotna,
  • Dzika (Bobrawa),
  • Żurawia,
  • Czapla,
  • Kacza
  • oraz największa z nich wszystkich, Bielawa.

Minusem tego naturalnego zbiornika wody, którego zasób obliczono na 331 443, 5 tys. m3 objętości, jest zły stan ekologiczny, co stwierdzono po badaniach, przeprowadzonych na tym terenie w 2009 roku.

By móc bez problemów wędkować na jeziorze Drawskim i na innych jeziorach oraz rzekach Pojezierza Drawskiego, należy uiścić konieczną w tym celu opłatę, w organie odpowiedzialnym za gospodarkę rybacką tych wód, to jest w spółce Gospodarstwa Rybackiego. Spółki takie, znaleźć można w każdej praktycznie, gminnej miejscowości i mieście powiatowym Pojezierza Drawskiego.

ORGANIZACJA SPŁYWU KAJAKOWEGO RZEKĄ DRAWĄ.

Na obszarze Złocieńca, Czaplinka czy też Drawska, funkcjonuje wiele firm, zajmujących się organizacją oraz obsługą spływów rzeką Drawą i nie tylko. Przedsiębiorstwa te, posiadają bogatą ofertę, atrakcyjną pod względem cenowym oraz zakresu usług, dostępnych dla osób chcących skorzystać z ich świadczeń. Nie chciałabym w tym artykule reklamować konkretnych firm, zajmujących się dowozem kajaków, obsługą imprez biwakowych, wynajmem pól pod namioty oraz cateringiem dla wyczerpanych wiosłowaniem kajakarzy, dlatego nie podam do państwa informacji, dokładnych adresów tych doświadczonych usługodawców. Nie mniej, pewnym jest, że bez trudu informacje te, znajdziecie przeszukując strony internetowe i wpisując w swoją wyszukiwarkę hasło: spływy kajakowe rzeką Drawą.

Dodaj komentarz