Zmotywuj się i osiągaj więcej!

Zmotywuj się i osiągaj więcej!

Motywacja pochodzi z języka łacińskiego (łac. moveo, movere) i oznacza wprawiać w ruch, popychać, poruszać. A zatem motywacja to energia, która pomaga ludziom wytrwać w działaniu. Dzisiaj mówi się w tym temacie bardzo dużo. Wszyscy szukają motywacji: do nauki, pracy, ćwiczeń. Dla większości ludzi motywacja kojarzy się z chwilowym przypływem energii.

Jak wytrwać w działaniu?

Motywuj się pozytywnie! Czynności, których się podejmujesz, powinny kojarzyć Ci się dobrze. Dlatego wizualizuj codziennie to, co możesz osiągnąć dzięki systematycznemu działaniu. Aby nie ustać w swoich założeniach, warto poznać cel i zadać sobie pytanie: dlaczego chcemy to robić? Odpowiedź na to pytanie można nazwać motywacją. Ludzie, którzy są w stanie zwizualizować sobie nagrodę lub rezultaty, które czekają na nich na końcu procesu, częściej osiągają swoje cele niż ci, którzy nie myślą o korzyściach na nich czekających. Znajdź sens w tym co robisz. Być może chcesz nauczyć się nowego języka, zadaj sobie pytanie “Dlaczego?”. Jeżeli nie określisz zachęcającego powodu możliwe, że poddasz się po kilku dniach. Inna sprawa jeżeli od razu sprecyzujesz powód. “Chcę pojechać do pracy za granicę, dlatego powinnam nauczyć się języka, w którym będę się codziennie komunikować.” Motywację już masz, ale aby osiągnąć to, co chcesz, określ realny termin i działaj! To wszystkie Twoje narzędzia. Zacznij, a potem codziennie wizualizuj swój osiągnięty cel.

Pozbądź się ograniczeń

Wielu ludzi traci motywację, mimo że mają cel, mają plan, ale… nie wierzą w siebie. Nie wierzą w swoje możliwości, poddają się po czasie. Trzeba pamiętać, że w większości przypadków osiągnięcie celu to proces, często długotrwały. Aby sobie z tym poradzić warto jeden duży cel rozbić na kilka mniejszych i nagradzać się zdobywając kolejne szczeble sukcesu. Czasem wystarczą słowa “Jestem z siebie dumna”. Komu chciałoby się pracować, nie słysząc w podzięce jednego miłego słowa? Podziękuj sobie, to działa! Dodatkowo warto wyrzucić z głowy negatywny strach. Należy uwierzyć w to, że w przeważającej części, jeżeli umiemy sobie coś wymarzyć wyobrazić – możemy także osiągnąć.

Ciesz się drogą

Jesteśmy przyzwyczajeni, żeby cieszyć się z osiągniętego celu. Nic w tym nadzwyczajnego, warto cieszyć się choćby z małych poczynionych kroków w stronę sukcesu. Ale mało kto potrafi cieszyć najważniejszym – przeżyciami w trakcie. Jeżeli wszystkie znane Ci sposoby podtrzymania motywacji zawiodły, spróbuj tego. Ciesz się tym, co masz “tu i teraz”, a jeszcze bardziej tym, co uda Ci się osiągnąć dzięki motywacji!

Dodaj komentarz